Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
Chicago, americká metropole ležící na březích Michiganského jezera, okouzlí spojením bohaté historie s moderními budovami. Obecně je však město daleko klidnější a čistější než proslulý New York. Na své si tu přijdou příznivci turistické dovolené nebo ti, kteří chtějí na vlastní kůži zažít nezapomenutelnou atmosféru baseballového zápasu. Jaká místa, která Chicago ukrývá, během pobytu navštívit?
Navy Pier, zábava pro celou rodinu
Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chicagu je Navy Pier, který se nachází na březích Michiganského jezera. Celoročně Navy Pier hostí různé akce, během léta jsou to například každodenní ohňostroje. Nechybí ani živá hudební vystoupení nebo divadelní představení. Jedná se o centrum zábavy pro celou rodinu, kde narazíte na ruské kolo nebo na několik obchodů a restaurací. Z těch zajímavějších je to třeba prodejna cukrovinek IT’SUGAR nebo Garrett Popcorn, který z Chicaga přímo pochází, a tak ve městě objevíte několik dalších poboček. Navštívit Chicago Navy Pier doporučuji také pro hezký výhled.
Užitečné info: jedná se o jeden z výchozích bodů pro architektonické plavby po Chicago River.
360 Chicago, vyhlídka na město
Mrakodrap John Hancock Center s vyhlídkovou plošinou 360 Chicago přináší nezapomenutelné chvíle všem návštěvníkům. Po kontrole vstupenek začnete v přízemí výstavou o historii Chicaga, kdy se postupně přesouváte k výtahům, které vás dovezou do 94. patra. Tam se rozprostírá dechberoucí 360stupňový výhled na město. Pro umocnění zážitků vyzkoušejte TILT, atrakci, díky které si mohou návštěvníci odnést tak trošku nevšední a adrenalinový zážitek. Jedná se totiž o skleněný kabinový modul, který se naklání směrem od mrakodrapu. Poplatek je kolem 10 dolarů a vše trvá necelé tři minuty. Ti, kteří adrenalinovým zážitkům neholdují, si mohou vychutnat sklenku předraženého pití v místním CloudBaru.
Druh vstupenky | Orientační cena |
běžný vstup | 30 $ |
vstup včetně TILTu | 39 $ |
vstup na TILT | 9-10 $ |
Doporučení od Míny: v mrakodrapu John Hancock Center se kromě vyhlídkové plošiny nachází také několik obchodů, jako je Adidas nebo Lacoste, a restaurací, takže to můžete příjemně spojit.
Tip od Míny: Jestli chcete mít kousek Ameriky i u sebe doma, můžete si na mém e-shopu zakoupit například samolepku s americkým motivem.
Riverwalk aneb procházka podél řeky
Jednou z nejdoporučovanějších aktivit ve většině průvodců je návštěva Chicago Riverwalk. Jedná se o 1,25 míle dlouhou promenádu na jižním břehu řeky Chicago, která láká návštěvníky zejména na oslnivé výhledy. Také ale podél cesty narazíte na kavárny, vinárny nebo na umělecká díla. Jedná se také o druhou možnost výchozího bodu architektonické plavby po Chicago River (první je v Navy Pier). Kromě vyhlídkových architektonických plaveb jsou velmi oblíbené večeře na lodi, kdy cestu prozařují světla mrakodrapů. Za mě je Riverwalk fajn místem pro fotku mrakodrapů, zejména The Wrigley Building a Trump International Hotel and Tower, jinak bych ale tuto aktivitu na přední příčky průvodců asi nezařadila.
Důležité info: pokud se rozhodnete Chicago navštívit, nezapomeňte, že je pro vstup ve většině případů zapotřebí ESTA, tedy elektronický systém cestovní registrace.
Architektonická plavba po Chicago River
Prozkoumat světoznámou architekturu Chicaga z tak trochu jiné perspektivy a dozvědět se zajímavé detaily z historie města, umožňuje 60minutová plavba lodí po řece. Obdivovat během ní budete přes 40 chicagských památek, od těch méně výrazných až po ikonická místa. Architektonická plavba je s průvodcem, který vypráví detaily jak o historii Chicaga, tak o průběhu výstavby jednotlivých budov. Taktéž se dozvíte, co se plánuje ve městě vystavět v následujících letech a jak se tato americká metropole v průběhu času měnila. Lodě jsou vybavené vnitřním i vnějším prostorem a nechybí tu ani toaleta s barem.
Druh vstupenky | Orientační cena |
dospělý vstup | 47 $ |
dětský vstup (3-12 let) | 26 $ |
děti pod dva roky | zdarma |
Užitečné info: Lodě vyplouvají ze dvou přístavišť, z Michigan Avenue a Navy Pier. Bez ohledu na vaši volbu uvidíte stejné památky na březích řeky Chicago.
Tip od Míny! V Evropě doporučuji vyzkoušet pro změnu plavbu lodí po řece Salzach v Salzburgu, městě soli.
Skydeck ve Willis Tower, nejvyšší budově Chicaga
Nejvyšší budovou Chicaga a jednou z nejvyšších v USA je mrakodrap Willis Tower, v němž se nachází také oblíbená vyhlídka Skydeck. Návštěvu odstartujete na nižším patře, kde na vás čeká interaktivní muzeum mapující především historii Chicaga. Následně se rychlostním výtahem vydáte do 103. patra Willis Tower, kde se vám naskytne dechberoucí výhled na město. Pokud se odvážíte, vkročte na The Ledge, tedy na balkón s podlahou z průhledného skla, který vyčnívá ze strany mrakodrapu a nabízí výhledy na město s dobrodružným nádechem. Počítejte však s velkými frontami.
Budova Willis Tower byla kdysi nejvyšší na světě, nadále zaujímá třetí pozici nejvyšších budov Spojených států a je neodmyslitelným symbolem Chicaga. Zajímavostí také je, že se místní výtahy řadí mezi nejrychlejší na světě.
Druh vstupenky | Orientační cena |
dospělý vstup | 40 $ |
dětský vstup (3-11 let) | 35 $ |
Vstupenky jsou vázané časem, doporučuji si je zakoupit tak, abyste viděli západ slunce. Podívaná je to opravdu magická.
Cloud Gate a Millennium Park Chicago, proč navštívit?
Za významný střed města by se dal považovat Millenium Park, ve kterém narazíme na nejvýraznější symbol Chicaga, fazoli, oficiálně nazývanou jako Cloud Gate. V zimních měsících je tu také k vidění vánoční strom. Unikátní povrch fazole, inspirovaný rtutí, dokonale odráží pohybující se lidi, světla a sousedící Michigan Avenue, čímž vytváří unikátní pohled na okolí. Vyrobený je Cloud Gate z nerezové oceli, s rozměry 10 na 20 metrů a výškou přibližně 13 metrů. Váha skulptury je zhruba 110 tun.
! Tato monumentální socha od Anish Kapoora, odhalená v roce 2004, v současné době prochází renovacemi, které budou trvat zhruba do jara 2024 !
Grant Park = aktivity na celý den
Podobně, jako je dominantou New Yorku Central Park, je to v Chicagu Grant Park. Jednou z hlavních zastávek rozlehlého parku je Buckinghamská fontána, která patří k těm největším na světě. V provozu je od května do října a za návštěvu stojí i ve večerních hodinách, kdy zde probíhá světelná show. V jižní části parku se nachází několik hřišť pro milovníky baseballu a softbalu. Nechybí ani 18milová stezka podél pobřeží Michiganského jezera, oblíbená mezi cyklisty a běžci, nebo rampy pro skateboardisty.
Grant Park je natolik rozlehlý, že v něm najdeme také Field Museum of Natural History, přírodovědné muzeum, Adler planetárium, Shedd akvárium a Soldier Field. Na okraji Grant Parku leží Art Institute of Chicago, muzeum umění, které se pyšní titulem druhého největšího muzea ve Spojených státech amerických.
Zajímavost: Při procházce od akvária k planetáriu narazíte na sochu Karla Havlíčka Borovského.
Shedd Aquarium Chicago
Jedním z míst, která máte možnost navštívit v Grant Parku, je Shedd Aquarium Chicago, ve kterém žije více než 32 000 živočichů. Nechybí běluhy, tučňáci ani delfíni. Akvárium přináší zážitek pro celou rodinu. Ti starší ocení například krásný výhled na panorama Chicaga, které se nabízí z terasy. Rozdělené je Shedd Aquarium na několik sekcí, jako jsou korálové útesy, svěží vody sladkovodních jezer nebo teplé vlny Karibiku. Spousta zvířat, která zde žijí, byla zachráněná z nevyhovujících podmínek.
Máte-li vstupenky zakoupené skrze Chicago Pass, pak je v ceně také 4D kino. Na výběr je několik filmů, my si vybraly žraločí. Nezapomeňte si vstupenky do akvária zakoupit s předstihem, bývají velmi často vyprodané.
Tip! Krásné akvárium se nachází také v Los Angeles, stejně jako spousta dalších zajímavých míst, jako jsou filmová studia nebo chodník slávy.
The Art Institute of Chicago, muzeum umění
Světoznámé muzeum umění ukrývá jednu z nejrozsáhlejších sbírek ve Spojených státech. Mezi více než 260 000 uměleckými díly a artefakty se nachází impresionistické a postimpresionistické malby, evropské malby a sochy ze začátku 20. století nebo japonské tisky a fotografie. V roce 2009 prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí a rozšířením, a tak se řadí nejen k největším, ale zároveň nejmodernějším muzeím. Kromě stálých expozic jsou ke zhlédnutí také dočasné výstavy.
Muzeum se nachází na okraji Grand Parku, proto návštěvu určitě doporučuji spojit.
Druh vstupenky | Orientační cena |
dospělí | 32 $ |
studenti, teenageři a senioři (65+) | 26 $ |
děti pod 14 let | zdarma |
Museum of Science and Industry
Muzeum vědy a průmyslu v Chicagu se může pyšnit tím, že patří mezi největší muzea vědy na světě. V prostorách muzea jsou k vidění desítky interaktivních expozic. Nechybí ani ponorka z období druhé světové války, automobily z různých časových období nebo letadlo Boeing 727.
Museum of Science and Industry je velmi rozmanité a během naší zimní návštěvy tu byly vystavené i vánoční stromky napříč světem. Nechyběl ani český a slovenský zástupce.
Druh vstupenky | Orientační cena |
dospělí | 26 $ |
děti (3-11 let) | 15 $ |
Kromě základního vstupu do muzea si můžete přikoupit návštěvu jiné výstavy, která je součástí prostor, anebo vyzkoušet některou z místních atrakcí, jako je letecký simulátor nebo prohlídka ponorky.
Nutella kavárna Chicago
Navštívit Nutella kavárnu Chicago by měli všichni milovníci sladkého. Na výběr máte palačinky, lívance, vafle nebo třeba bagetu s Nutellou. O něco zdravější variantu pak představuje čerstvé ovoce, které si namáčíte do proslulého oříškového krému. K dispozici jsou nejen pokrmy s Nutellou, ale také nápoje, například ledová káva nebo kakao. Bývá zde však dost přeplněno, proto počítejte s tím, že budete s velkou pravděpodobností čekat před kavárnou ve frontě, než se na vás dostane řada.
Tip! Pokud chcete vidět, jak to v Nutella kavárně vypadá, sestříhala jsem odtud video na TikTok.
Chinatown Chicago
Načerpat trochu asijské energie se vydejte do Chinatown, kde na vás čekají zdobené tradiční specializované obchody, typická architektura a výlohy plné kýčovitých suvenýrů. Na výběr je tu samozřejmě také několik restaurací, kde ochutnáte pokrmy z různých koutů Asie. Navštívit rozhodně doporučuji 88 Marketplace, tedy asijskou tržnici, v níž narazíte na různé dobroty. K zakoupení je tu čerstvé ovoce se zeleninou, různé sladkosti, pitíčka nebo nevšední příchutě chipsů. Za vidění v Chinatown určitě stojí také zdobená brána nebo hlavní náměstí, kterým je Chinatown Square Plaza.
Garfield Park Conservatory, ráj pro botaniky
Zatímco návštěva téměř všech turistických atrakcí v USA je podmíněná zpoplatněným vstupem, navštívit Garfield Park Conservatory Chicago je možné zcela bezplatně. Historie parku sahá do konce 19. století, kdy bylo rozhodnuto o zbourání tří menších skleníků v sousedících parcích a jejich nahrazení Garfield Park Conservatory. Během 20. století se tak stalo, byl vystavěný obrovský skleník a upraveno 10 akrů venkovních zahrad. V parku nadále přibývají nové exempláře rostlin a během roku jsou k vidění také tematické výstavy rostlin, v předvánočním období to byly například vánoční hvězdy. Při návštěvě Garfield Park Conservatory si můžete prohlédnout různé druhy rostlin a dozvědět se něco o jejich původu nebo využití.
Užitečné info: ačkoliv je vstup do Garfield Park Conservatory zdarma, musíte si vytvořit časovou rezervaci.
Nákupní ulice The Magnificent Mile
Magnificent Mile je prestižní nákupní čtvrtí táhnoucí se od řeky Chicago až po ulici Oak. Vyvíjet se začala ve 20. letech 20. století a v současné době na ní najdeme světoznámé řetězce, jako je Starbucks Reserve, Victoria’s Secret, Nike nebo třeba Under Armour. Řeč je o největší nákupní oblasti v Chicagu s přibližně 290 000 m² obchodních ploch. Čtvrť zároveň zdobí ikonické památky jako Wrigley Building, Tribune Tower a Chicago Water Tower. Magnificent Mile nabízí také obchodní centra Bloomingdale’s, Neiman Marcus a Saks Fifth Avenue. Ročně ulici plnou obchodů, restaurací i hotelů navštíví přes 20 milionů návštěvníků.
Před Vánoci přes Magnificent Mile prochází průvod zakončený ohňostrojem nad Chicago River.
Wrigley Field, stadion s bohatou historií
Jednou z nejstarších baseballových arén v USA je Wrigley Field, postavený během pouhých dvou měsíců v roce 1914. Původně se Wrigley Field jmenoval Weeghman Park po svém majiteli Charlesu Weeghmanovi. Stadion s kapacitou 14 000 míst hostil svůj první zápas v roce 1914 a po několika přejmenováních a změnách majitelů se stal v roce 1926 vlastnictvím Williama Wrigleye Jr., výrobce žvýkaček, podle kterého se nyní nazývá. Postupně se stadion rozšiřoval a renovoval, ale přesto si zachoval své kouzlo. Mezi ikonické prvky stadionu patří například ručně ovládaná tabulka, hustý porost břečťanu na zdích nebo umělecký dekorační portál před vchodem.
Během zimy se u stadionu Wrigley Field konají vánoční trhy.
Další Chicago tipy aneb co vidět, zbyde-li čas?
Při hledání odpovědi na otázku, co vidět v Chicagu, se naskýtá spousta možností, od ikonické fazole neboli Cloud Gate po jedny z největších muzeí na světě až po přístavní molo Navy Pier. Jaká jsou další místa, která Chicago ukrývá a vyplatí se je navštívit?
- The Chicago Theatre: oblíbené divadlo láká svým oslnivým nápisem.
- Lincoln Park Zoo: menší zoo z roku 1868, ve které jsou lvi, žirafy nebo zebry.
- Field Museum: jedno z největších přírodovědných muzeí na světě.
- Rodný dům Walta Disneye: adresa je 2156 N Tripp Ave, Chicago, IL 60639, Spojené státy.
Pokud už vás Chicago omrzelo, doporučuji se vydat do některého z měst poblíž, například do Milwaukee, které je vzdálené zhruba hodinu a půl cesty vlakem.
Jestli vás zajímají další cestovatelské fotky a tipy, nezapomeňte mě sledovat také na Instagramu, kde se jmenuji jako @oppitmic.
Jak ušetřit na nákupu vstupenek?
Na výběr jsou dvě varianty zvýhodněných vstupů, které si je možné zakoupit předem z pohodlí domova, tedy:
- Chicago C3 zahrnující 3 vstupy,
- Chicago CityPASS zahrnující 5 vstupů.
Chicago C3 platí devět dnů od první aktivace a jeho součástí je návštěva tří zvolených atrakcí za zvýhodněnou cenu. Oproti tomu Chicago CityPASS během devíti dnů umožňuje navštívit rovnou pět vybraných míst.
Druh vstupenky | Chicago C3 | Chicago CityPASS |
dospělí | 96 $ | 134 $ |
děti (3-11 let) | 72 $ | 104 $ |
Nutné je myslet na to, že část míst vyžaduje rezervaci předem, bez které vám nebude umožněný vstup. Lhůta devíti dnů u ChicagoCityPASS začne běžet od prvního nasunování QR kódu při vstupu.
Jak si ChicagoCityPASS zakoupit?
Zakoupit si ChicagoCityPASS lze zcela jednoduše, a to skrze oficiální internetové stránky prodejce. Po úhradě platební kartou vám na e-mail dorazí zvolený CityPASS, který si uložíte do peněženky v telefonu a pomocí QR kódu se prokazujete na zvolených památkách. Každé místo lze navštívit pouze jednou, ale v libovolném pořadí.
Míst, která v Chicagu vidět, je spousta, proto si na pobyt vyhraďte dostatek času.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě