Naposledy aktualizováno 2 října, 2024 Mína
New York, město, které nikdy nespí, nebo Velké jablko, tato americká metropole nabídne nejen spoustu přezdívek, nýbrž i nespočet míst, která navštívit. Pulzující Times Square a ikonickou sochou Svobody výčet pouze začíná. Ztraťte se na několik dní ve spleti mrakodrapů a vychutnejte si z této betonové džungle maximum, i když patříte k těm, kteří dávají přednost přírodě. New York si totiž získá srdce každého. Jaká místa, která New York nabízí, se vyplatí navštívit?
Times Square, místo, kde to žije dnem i nocí
Nechat se unášet davem po jedné z nejrušnějších křižovatek na světě, Times Square, je snem nejednoho cestovatele. Pohled na obří billboardy, neonová světla, stánky s hot dogy a mezi tím proplétající se lidi v maskách superhrdinů či oblíbených pohádkových postav snažící se z vás výměnou za společnou fotku vymanit tučnou finanční odměnu, je opravdu nepopsatelný. Ne nadarmo se o New Yorku říká, že je to město, které nikdy nespí. I během noci vás na Times Square oslní příliv světla, který mají na svědomí billboardy umístěné doslova na každém rohu.
Tip! Poklidnějším americkým městem, přitom stále moc hezkým, je Chicago, které mimo New York také doporučuji navštívit.
Jaká je historie Times Square?
Původní název náměstí zněl „Long Acre Square“ a v průběhu 90. let 19. století se jednalo o oblast s vysokým výskytem drog i kriminality. To se však začalo měnit v roce 1904, když se na náměstí usídlil deník The New York Times, s čímž byla spojená i změna jména, a to na dobře známé Times Square. Rokem 1907 se odstartovala silvestrovská tradice, kterou je spouštění křišťálové koule. Postupem času na celosvětově známé křižovatce přibyla divadla, obchody, restaurace a zároveň je Times Square sídlem hned několika firem.
Zajímavosti o nejznámější křižovatce světa
Podle statistik Times Square každý den navštíví přibližně 350 000 osob, kterým konkuruje zhruba 900 billboardů. Nejvíce lidí během jednoho dne se zde vyskytlo 14. srpna 1945, kdy se slavilo vítězství USA ve druhé světové válce, a to v odhadovaném počtu 2 000 000 osob. Od roku 2011 se na Times Square nesmí kouřit, kdo toto pravidlo poruší, bude mu udělená pokuta ve výši 50 dolarů.
M&M’S World New York, cukrovinkové impérium: proč navštívit?
Přímo u Times Square se nachází sladké království, tedy M&M’S World New York. Na několika patrech tu na vás čekají oblíbené bonbóny M&M’s, a to v běžných i v těch méně známých příchutích. Nechybí ani doplňkový sortiment v podobě oblečení, doplňků do domácnosti a samozřejmostí je i spousta atrakcí na fotky. Zvěčnit se můžete třeba u některého z M&M’s panáčků, kteří se obměňují, v roce 2017 tu byla například socha Svobody.
Hershey’s Chocolate World, čokoládový ráj
O něco skromnější než M&M’S World New York, ale stále úchvatný, je Hershey’s Chocolate World, kde pro změnu, jak napovídá název, najdete všechny dobroty od společnosti Hershey’s. Samozřejmostí je i populární Reese’s, ať už v podobě čokoládových košíčků plněných burákovým máslem, nebo jako motiv na dárkových předmětech. Umístěný je tento čokoládový ráj opět jen pár metrů od Times Square, proto se zde neváhejte zastavit a dodat si sladkou vzpruhu.
Tip od Míny! Další čokoládový ráj, který je k nám značně blíže, najdete ve Švýcarsku, kousek od Curychu. Jedná se o muzeum Lindt čokolády.
Rockefeller Center s proslulým vánočním stromečkem
V samotném srdci Manhattanu nechal v letech 1929 až 1949 John D. Rockefeller, Sr. vystavět komplex několika výškových budov, který se časem ještě o něco rozrostl. Proslulé je Rockefellerovo centrum zejména svým vánočním stromečkem, který zazářil i v oblíbeném vánočním filmu Sám doma, a na jehož rozsvícení se každoročně sjíždí tisíce lidí z celého světa. Návštěvu však doporučuji i mimo vánoční období, a to zejména kvůli vyhlídce s názvem Top of The Rock. Co dalšího v areálu Rockefellerova centra najdete?
- NBC Studios: studia jedné z nejznámějších televizních společností na světě,
- Radio City Music Hall: oblíbený koncertní sál,
- obchody a restaurace.
Top of The Rock nabízející jedny z nejkrásnějších výhledů na New York
Nejvyhledávanějším turistickým cílem v Rockefellerově centru mimo vánoční stromeček je právě vyhlídka Top of The Rock, kde máte jedinečnou možnost si ze 70. patra prohlédnout pulzující New York. Zakoupit vstupenky rozhodně doporučuji, jelikož na rozdíl od jiných vyhlídek zde můžete vyjít i na venkovní terasu, z níž vás čeká 360° výhled a fotky vám nekazí žádné ochranné sklo. Jako na dlani budete mít Empire State Building a o něco vzdálenější One World Observatory.
Druh vstupenky | Orientační cena |
běžný vstup | 45 $ |
prioritní vstup | 85 $ |
VIP tour | 160 $ |
Užitečné info: Jestliže v den, kdy máte zakoupené vstupenky na vyhlídku, zjistíte, že panuje nepříznivé počasí znemožňující výhled, je možné si změnit čas, anebo rovnou celý den, kdy se na Top of The Rock vydáte.
Katedrála svatého Patrika, historická zastávka v centru NYC
Naproti Rockefellerovu centru narazíte na katedrálu svatého Patrika, která je jednou z největších katedrál v Severní Americe. S výstavbou katedrály se začalo v roce 1858 a o 20 let později přivítala první nadšence. Postavena je z bílého mramoru a zasvěcena svatému Patrikovi, patronovi Irska. Společně s moderními budovami kolem sebe vytváří zajímavý kontrast.
Druh vstupenky | Orientační cena |
běžný vstup | zdarma |
prohlídka s audioprůvodcem | 20 $ |
prohlídka s průvodcem | 99 $ |
Socha Svobody, jeden z nejvyhledávanějších symbolů města
Newyorský symbol, který najdeme snad na každém upomínkovém předmětu, během své návštěvy americké metropole určitě nevynechejte. Socha Svobody stojí na Liberty Island, tedy na ostrově Svobody, a to u pobřeží New York City. Jaká se k ní pojí historie, zajímavosti a jak se k soše co nejsnáze dostat?
Tip od Míny: Jestli chcete mít kousek Ameriky i u sebe doma, můžete si na mém e-shopu zakoupit například samolepku s americkým motivem.
Historie nejznámější sochy na světě
Sochu Američanům darovali Francouzi, kteří na ní pracovali mezi lety 1875 až 1884. Zajímavostí je, že ocelovou kostru zkonstruoval Gustave Eiffel. V roce 1885 ji Francouzi rozebrali na menší díly a odeslali do USA, kde se na ostrově Svobody opět smontovala a od 28. října 1886 vítá všechny přistěhovalce a zvídavé turisty. Samotná podobizna ženy měří 46 metrů, podstavec pak dalších 47 metrů. Ve zdvižené pravé ruce svírá socha Svobody pochodeň, v levé pak tabulku s datem 4. července 1776, které odkazuje na datum vyhlášení nezávislosti USA.
Jaké jsou možnosti návštěvy sochy Svobody?
Zatímco v dřívějších dobách bylo možné vystoupat až do pochodně, od roku 1916 se dá navštívit pouze vyhlídková plošina na podstavci a koruna. Lístky si zakupte jedině na oficiálních internetových stránkách, a to s dostatečným předstihem, obzvlášť pokud se chcete vydat i do koruny sochy Svobody. V ceně vstupenky je zároveň trajekt pro cestu tam i zpět. K vybranému nástupnímu místu se dostavte s dostatečným časovým předstihem, budete totiž muset absolvovat bezpečnostní kontrolu.
Druh vstupenky | Orientační cena |
běžný vstup | 24 $ |
Pedestal Reserve | 24,80 $ |
Crown Reserve | 24,80 $ |
Na výběr jsou základní vstupenky umožňující vstup pouze na Liberty Island, Ellis Island a k soše Svobody, nikoliv přímo do ní. Další možnost představuje Pedestal Reserve, kdy získáte přístup na podstavec sochy Svobody. A v neposlední řadě se prodává tzv. Crown Reserve, která zajišťuje i vstup do koruny.
Zajímavost: věděli jste, že se socha Svobody nachází také v Tokiu? Její napodobeninu najdeme u obchodního centra Aqua City Odaiba.
Vyhraďte si čas i na prohlídku Ellis Island
Součástí ceny za vstupenku na sochu Svobody máte i prohlídku sousedního Ellis Island, ostrova, který v letech 1892 až 1954 fungoval jako imigrační stanice. Zatímco rozlohově se jedná o malý ostrov, v historii sehrál velkou roli. Již desítky let nazpátek představovaly USA zemi nekonečných možností. Denně sem připlouvaly lodě plné lidí doufajících ve splnění svých snů. Těm, kteří úspěšně prošli kontrolou i imigračním zřízením, byla otevřena vstupní brána do USA. Ostatní se museli opět vrátit a slavný Manhattan si tak prohlédnout jen zdáli.
Central Park, zelené plíce New Yorku
Zelená oáza mezi mrakodrapy, jejíž počátky se začaly psát v druhé polovině 19. století, patří mezi jedny z největších městských parků v USA. Central Park ročně navštíví více než 40 milionů lidí, kteří si sem nejčastěji chodí zaběhat, uspořádat piknik nebo si zkrátka jen odpočinout. V zelených plicích New Yorku naleznete i několik samostatných turistických cílů, patří mezi ně menší zoo, mozaika Imagine věnovaná Johnu Lennonovi nebo tu můžete navštívit Belvedere Castle New York.
Zajímavost! Ačkoliv je Central Park opravdu rozsáhlý, městský park v Mnichově je ještě větší. Konkrétně se jedná o English Garden.
Belvedere Castle, zajímavý cíl v Central Parku
Zámek Belvedere je jedním z nejzajímavějších míst v Central Parku. Jedná se o napodobeninu skotských hradů, kterou New York umožňuje navštívit bezplatně a užít si tak výhled na Central Park z belvederské terasy. Původně zámeček neměl žádná okna ani dveře, protože měl sloužit pouze jako vyhlídková terasa.
The Dakota, bytový dům, který obýval John Lennon
Bytový dům Dakota vyhledávají zejména fanoušci Beatles, jelikož zde mezi lety 1972 až 1980 žil John Lennon se svojí manželkou Yoko Ono. Zároveň se jedná o místo, kde život jednoho z nejslavnějších britských hudebníků vyhasl. 8. prosince, když se John vracel z nahrávacího studia domů, byl před domem smrtelně postřelen. The Dakota se nachází jen pár kroků od mozaiky Imagine v Central Parku, konkrétně na 72. ulici.
Empire State Building, několik let nejvyšší budova světa
Zatímco počátkem 20. století stál na místě Empire State Building proslulý hotel, v roce 1928 byl ale zbourán, aby uvolnil místo jednomu z nejzajímavějších stavebních projektů své doby. S výstavbou Empiru se začalo v březnu roku 1930 a každý týden přibylo v průměru 4 a půl podlaží. Za pouhý rok a 45 dní byla stavba dokončená a stala se tak ve své době tou vůbec nejvyšší na světě. Nejvyšší bod Empire State Building se nachází ve výšce 443,2 metru.
Druh vstupenky | Orientační cena |
vstup na vyhlídku v 86. patře | 44 $ |
vstup na vyhlídku v 86. a 102. patře | 79 $ |
2x vstup na vyhlídku v 86. a 102. patře (denní a noční) | 108 $ |
Užitečné info: Co se týká vstupenek, k dostání jich je spousta verzí. Zakoupit si můžete například vstup na východ slunce s kávou ze Starbucks, VIP tour, během níž se dostanete do míst, kam běžní smrtelnící ne, a spoustu dalších.
Zajímavosti o Empire State Building
Empire State Building byla k vidění i v několika filmových trhácích, mezi něž se řadí například King Kong. V roce 1976 se na počest dvoustého výročí Spojených států na Empire nainstalovaly barevné reflektory, které mrakodrap v noci oživují dodnes. Každoročně se pořádá soutěž v tom, kdo jako první vyběhne 1 500 schodů na vrchol jedné z nejvyšších budov světa. Předtím, než došlo k nainstalování bezpečnostních prvků, zde několik lidí spáchalo sebevraždu. První se uskutečnila ještě před otevřením mrakodrapu, kdy si na život sáhl propuštěný zaměstnanec.
Užitečné info: Před odletem do NY si nezapomeňte obstarat pouze letenky, ale také si zařídit ESTU, případně vízum.
The National September 11 Memorial & Museum
Pietní místo, které slouží jako připomínka obětí teroristického útoku 11. září 2001, je rozhodně jedním z nejsmutnějších v celém New Yorku. Na stejném místě, kde dříve stávaly dvě výškové budovy Světového obchodního centra, dnes nalezneme dvě vodní nádrže, které po stranách lemují jména všech 2 983 obětí. Chcete-li se o jednom z nejtragičtějších dnů v dějinách USA dozvědět více, navštivte tu i muzeum. Základní vstupné vychází na 29 dolarů. V bezprostřední blízkosti v roce 2013 vyrostl mrakodrap One World Observatory, který nabízí jedny z nejpohádkovějších výhledů.
One World Observatory, nejdražší budova světa s dechberoucími výhledy
Užít si výhled na New York z ptačí perspektivy umožňuje právě mrakodrap One World Observatory. Ten byl vystavěný v roce 2014 a stal se 7. nejvyšší budovou na světě. Ve 102. patře si můžete vychutnat nejen nezapomenutelný zážitek v podobě výhledu, ale také si dopřát nějakou dobrotu v místní kavárně. Právě proto, že One World Observatory vyrostla v těsné blízkosti „dvojčat”, na bezpečnostních opatřeních se rozhodně nešetřilo. Ochrana, která by měla odolat i případnému nárazu letadla, tak mrakodrap posunula na první příčky nejnákladnějších staveb světa.
Jelikož se v OWO nacházejí nejrychlejší výtahy v USA, dostanete se do vrchního patra již za neuvěřitelných 60 sekund.
Druh vstupenky | Orientační cena |
standardní vstup | 44 $ |
přednostní vstup | 54 $ |
VIP vstup | 74 $ |
Tip! Počkejte si na observatoři na západ slunce, čekání si zpříjemněte třeba donutem ze zmíněné kavárny.
SUMMIT One Vanderbilt, jedna z nejnovějších vyhlídek v NYC
Jedním z nejnovějších mrakodrapových přírůstků je One Vanderbilt, dostavěný v roce 2020, který zahrnuje kompletně prosklenou observatoř SUMMIT One Vanderbilt. Těšit se můžete na úchvatné panoramatické výhledy na město, které zahrnují například Empire State Building nebo Central Park. Ozvláštněná je vyhlídka SUMMIT One Vanderbilt, nacházející se v 91. patře, místností plnou nafukovacích balonků nebo několika vystavenými uměleckými díly.
Druh vstupenky | Orientační cena |
standardní vstup | 45 $ |
vstup a koktejl k tomu | 59 $ |
vstup doplněný jízdou skleněným výtahem | 65 $ |
Užitečné info: pokud si chcete dopřát výhled z mrakodrapu během západu slunce, počítejte s přirážkou 10 $ k základnímu vstupnému. Vstupenky si nezapomeňte zarezervovat dostatečně dopředu.
Edge, venkovní vyhlídková plošina
V mrakodrapu 30 Hudson Yards máte možnost navštívit ve 100. patře jednu z nejvyšších vyhlídkových plošin, kterou New York nabízí. Otevřený byl Edge v březnu 2020 a jedná se o vůbec nejvýše položenou venkovní vyhlídkovou plošinou na západní polokouli. Unikátní design ve tvaru trojúhelníku vystupující z fasády budovy vytváří dojem, že visí ve vzduchu. Z vrcholu se nabízí neuvěřitelné výhledy na Manhattan a okolí, včetně slavných památek, jako je Empire State Building, Chrysler Building nebo socha Svobody. Odvážní návštěvníci mohou vstoupit na skleněnou podlahu, z níž vidíte přímo dolů na ulice pod plošinou.
Druh vstupenky | Orientační cena |
standardní vstup | 36 $ |
vstup a šampaňské k tomu | 55 $ |
expresní vstup | 81 $ |
Po celý den máte možnost vychutnat si nápoje a lehké občerstvení v champagne baru na terase vyhlídkové plošiny, anebo navštívit restauraci ve 101. patře.
Brooklynský most spojující dvě newyorské části
Čím je Brooklynský most tak speciální, že je neodmyslitelně spojený s fotkami z USA? Třeba tím, že se jedná o první visutý most na ocelových lanech na světě. Most přes East River spojuje Manhattan s Brooklynem, tedy dvě newyorské části, a to již od roku 1883. Vydejte se sem na procházku či běh a užijte si panoramata mrakodrapů, mezi nimiž zahlédnete i sochu Svobody.
Grand Central Terminal, newyorská historická památka
Po Times Square je vlakové nádraží Grand Central Terminal nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v New Yorku. Zajímavostí je, že se jedná o nádraží, které má nejvíce nástupišť na světě, konkrétně 44. Vyznat se tu tak může být poněkud matoucí. Budova nádraží byla otevřená v roce 1913 a jejím symbolem jsou opálové hodiny se čtyřmi ciferníky, na něž narazíte uprostřed hlavní haly. Určitě se sem vydejte nejen s cílem chytit vlakový spoj, ale i užít si čas strávený nakupováním či ochutnáváním místních delikates.
Vyhledávané je zejména tržiště, kde sice najdete jablko za nějakých 250 Kč, ale samotné koukání nic nestojí.
Flatiron Building neboli Žehlička
Další proslulou výškovou budovu v NYC představuje Flatiron Bulding, tedy Žehlička. Ta zde byla vystavěná v roce 1902 jako jeden z vůbec prvních mrakodrapů ve městě. Zraky veřejnosti však přitahuje zejména pro svůj neobvyklý trojúhelníkový tvar, kdy má nejužší část pouhé dva metry. Odtud tak pramení úderné pojmenování „Žehlička“.
Bryant Park, místo s nejhezčími veřejnými toaletami
Kdysi se to v parku hemžilo zločinci a dealery, nyní se však Bryant Park řadí k perfektně udržovaným veřejným parkům v New Yorku. Zatímco v zimě se travnatá plocha přemění v kluziště, během teplejších měsíců ji můžete využít jako místo na piknik, na opalování nebo zde zhlédněte některý z promítaných filmů. Bezplatné toalety, které se v parku nacházejí, patří k těm nejhezčím, které jsem kdy navštívila. Do uší vám hraje vážná hudba a čistý prostor podtrhují kytice čerstvých květin.
Tip! Jednou z oblíbených zimních aktivit, které se v New Yorku věnovat, je návštěva vánočních trhů v Bryant Parku nebo místního bezplatného kluziště.
Chinatown New York, ideální čtvrť pro ochutnání netradičních jídel
Jeden z nejrozsáhlejších domovů pro čínskou populaci mimo Asii představuje právě Chinatown na Manhattanu. Nachází se tu více než 200 restaurací, v nichž můžete ochutnat místní speciality. Stejně tak, pokud vás neodradí místní podmínky, navštivte tržiště nebo si dopřejte tradiční asijský bubble tea. Zážitek z Chinatown umocňují všudypřítomné napodobeniny oblečení, hodinek či čehokoliv jiného.
Roosevelt Island, únik před ruchem velkoměsta
Odpočinout si na chvíli od shonu se dá Rooseveltově ostrovu, na který vás dopraví lanovka. Již samotná cesta na ostrov je zábavná a zároveň zajímavá, protože skla lanovky byla vyrobená v České republice. Tento malý zelený ostrůvek nabízí i několik historických památek, především první nemocnici v zemi. Ta se od roku 1856 používala k léčení infekčních nemocí.
Na levém cípu ostrova se nachází prezidentský památník, který není určený nikomu jinému než F. D. Rooseveltovi. V neposlední řadě se jedná o vhodné místo, odkud si uceleně prohlédnout Manhattan.
Wall Street aneb procházka světem financí
Finanční centrum New Yorku křižuje Wall Street, známá zejména jako sídlo americké burzy. Mezi vyhledávané turistické cíle ve finanční čtvrti patří bronzová socha zuřícího býka, Charging Bull, kterou vytvořil italský umělec v roce 1989 právě jako symbol finančního centra. Dalším místem, kam doporučuji zavítat, je Trinity Church, kde je pohřbený Alexander Hamilton, zakladatel Spojených států amerických.
Botanická zahrada v New Yorku
Newyorskou botanickou zahradu najdeme ve čtvrti Bronx, kde stojí již od roku 1891. Kromě stálých rostlin se tu často konají různé doprovodné akce či výstavy. Na jaře roku 2024 to například byla The Orchid Show, která prezentovala květiny v módě. Obdivovat krásy přírody tu budete jak venku, tak v prostorném skleníku. Cena za vstupenky se pohybuje kolem 35 $.
Dopravit se do botanické zahrady můžete například metrem. Orientace v newyorské dopravě je naštěstí snadná a zmíněné metro má napříč městem kolem 500 zastávek.
Madame Tussauds New York, muzeum voskových figurín
Navštívit vyhledávané muzeum voskových figurín je od roku 2000 možné i v New York City. V muzeum Madame Tussauds máte možnost vyfotit se s celebritami, jako je:
- Lionel Messi,
- Jennifer Aniston,
- Barack Obama,
- Cristiano Ronaldo,
- Marilyn Monroe.
Celé muzeum je rozdělené do několika sekcí, kdy mezi ty nejzajímavější patří Glow Gala nebo MARVEL. Základní vstupné se pohybuje kolem 44 dolarů.
Washington Square Park
Oblíbeným veřejným parkem v NYC je mimo jiné také Washington Square Park, kterému dominuje mramorový pamětní oblouk. Zajděte si sem vychutnat svačinu, odpočinout si od ruchu velkoměsta nebo si poslechněte pouliční muzikanty, kteří se tu pravidelně scházejí.
Little Island aneb kde načerpat síly
Zajímavým místem pro odpočinek je uměle vytvořený ostrůvek na řece Hudson, na němž byl vystavěn městský park. Užít si tu můžete krásný výhled na město, kterému dominuje One World Trade Center, relaxovat na lavičce v parku nebo vzít děti na hřiště. Na Little Island nechybí ani toalety a poblíž ostrůvku leží Starbucks Reserve Roastery New York, kde servírují čerstvě praženou kávu.
Za vůní kávy do Starbucks Reserve Roastery New York
V roce 2018 se jedna z poboček Starbucks Reserve Roastery otevřela i v New Yorku. Navštívit by ji měl každý milovník kávy, která se tu přímo praží. A když budete mít štěstí, vyslechnete si zároveň zajímavý výklad o pražení nebo obecně o Starbucks Reserve Roastery NYC. Prostor se skládá ze tří pater, hlavní zastávku představuje přízemí, kde se prodávají jak kávové speciality, tak slané a sladké pochutiny i upomínkové předměty, jako jsou hrnky, bločky nebo oblečení. V horním patře zavítejte do baru, kde je na výběr spousta kávových i nekávových drinků. Kávové alko i nealko nápoje společně s dobrotami se pak servírují také v dolním patře.
Kávová zajímavost: jediná evropská Starbucks pražírna se nachází v Miláně. Otevřená byla, stejně jako newyorská pobočka, v roce 2018.
Další New York tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Tato americká metropole toho však k vidění nabízí daleko více. Pokud vám tak zbyl nějaký čas navíc, zvažte návštěvu následujících míst:
- Chrysler Building: ikonický mrakodrap, který se ještě před Empire State Building stal na 11 měsíců nejvyšší budovou světa.
- Friends Apartment: zatímco se Přátelé natáčeli ve Warner Bros. studiích v Los Angeles, exteriér budovy, která se míhala v seriálu jako bydliště přátel, je k vidění v New Yorku.
- The FRIENDS Experience: The One in New York City: milovníci Přátel by pak neměli vynechat ani tuto zastávku, kde jsou k vidění kulisy a kostýmy.
- Metropolitní muzeum umění: největší a taktéž nejstarší muzeum umění v USA ročně navštíví kolem 6 milionů lidí, kteří obdivují například asijské či egyptské umění. Stejně tak milovníkům umění doporučuji navštívit The Museum of Modern Art New York.
- The High Line: kolejnice, které dřív sloužily pro přepravu zboží mezi místními továrnami, nyní fungují jako visutý park. Můžete sem zamířit, zasteskne-li se vám po kousku přírody.
- Budova OSN New York: vydat se můžete i na prohlídku sídla OSN, k jehož výstavbě svým finančním darem významně přispěl i miliardář Rockefeller.
- Coney Island: spoustu zábavy pro celou rodinu nabízí Coney Island, kde se nachází oblíbený zábavní park plný atrakcí, restaurací i obchůdků.
- Carrie Bradshaw’s Apartment: ikonické místo ze seriálu Sex ve městě najdete na adrese: 66 Perry Street.
- Yankee Stadium: jeden z nejpopulárnějších baseballových stadionů.
Tip! Pokud vás zajímá více podrobností o aktivitách v New Yorku, spojte se se mnou na některé ze sociálních sítí, kde mám zároveň fotky z míst, která doporučuji navštívit, pokud máte New York v plánu. Navštívit rozhodně doporučuji i další americká města, například prosluněnou Miami, která toho nabídne daleko více než jen špičkové pláže.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě
2 komentáře u „New York: 42 tipů, co vidět v jednom z NEJ měst“
Komentáře uzavřeny.