Naposledy aktualizováno 7 ledna, 2025 Mína
Kjóto, bývalé japonské hlavní město, je místem plným historie a kultury. Můžete zde navštívit zlatý chrám Kinkakudži, červené brány Fushimi Inari Taisha nebo si prohlédnout tradiční gejši v čtvrti Gion. Kjóto představuje jedinečnou kombinaci tradičních památek a překrásné přírody, což ho činí doporučovaným místem k návštěvě. Jaká konkrétní místa, která Kjóto nabízí, navštívit?
Chrám Tódži s nejvyšší pagodou
Chrám Tódži, postavený na počátku období Heian, patří mezi klíčové památky v Kjótu. S jeho historií sahající více než 1 300 let zpět a význačnou úlohou chránící vstupní brány do města zaujímá čestné místo v japonském kulturním dědictví. Známý je chrám hlavně pro svou impozantní pětipatrovou pagodu, která je nejvyšší dřevěnou pagodou v Japonsku a stala se tak symbolem Kjóta. Každý měsíc se tu koná bleší trh, který nabízí široký výběr zboží, jako jsou starožitnosti, keramika, kimona a mnoho dalšího. Vstup do areálu chrámu je podmíněný placeným vstupem, který je kolem 80 Kč.



Tip! Spoustu krásných míst nabízí také město Kóbe, vzdálené necelou půl hodinu jízdy shinkansenem.
Oblíbená svatyně Yasaka Kyoto
Svatyně Yasaka, často nazývaná i svatyní Gion, je jednou z nejoblíbenějších v Kjótu. Hlavní sál spojuje prostornou svatyni do jedné působivé budovy, před níž se rozkládá taneční pódium osvětlené stovkami lampionů, z nichž každý nese jméno svého sponzora. Svatyně Yasaka je také slavná díky letnímu festivalu Gion Matsuri, který se zde koná každý červenec a patří mezi nejvýznamnější festivaly v Japonsku. Na začátku dubna se stává svatyně Yasaka a sousední park Maruyama oblíbeným místem pro pozorování kvetoucích sakur.


Kjóto Tower, proč navštívit?
Kjótská věž, vysoká 131 metrů, byla postavená v roce 1964, přičemž ve stejném roce v Japonsku absolvoval historicky první cestu shinkansen. Věž je nejvyšším bodem Kjóta a nabízí úchvatné výhledy sahající až do Ósaky. Kjóto Tower kromě vyhlídkové plošiny, umístěné 100 metrů nad zemí, zahrnuje také obchod se suvenýry, restauraci a hotelové pokoje, což z ní činí oblíbenou zastávku místních i turistů.



Proslulý japonský chrám Kijomizu-dera
Kiyomizudera Temple, známý také jako „Chrám čisté vody,“ se řadí mezi nejdůležitější chrámy v Japonsku. Jeho původ sahá až do roku 780, kdy byl založený v malebných lesnatých kopcích na východ od města. Název Kijomizu-dera odkazuje na čistou vodu pramenící u vodopádu Otowa, který v této oblasti najdete.


Chrám má ikonické dřevěné pódium, které vyčnívá 13 metrů nad svahem a poskytuje úchvatný výhled na sakury, které se během jarního období proměňují v moře krásných barev, a na podzim na javory. Z vrcholu lze pozorovat nejen přírodu, ale také město Kjóto, a tak můžete nasbírat inspiraci, co dalšího tu navštívit.
V komplexu jsou k vidění i další cíle
Na území Kijomizu-dery je k vidění i svatyně Jishu, před níž stojí dva kameny umístěné 18 metrů od sebe. Říká se, že kdo mezi nimi dokáže najít cestu se zavřenýma očima, najde štěstí ve svém milostném životě. Vodopád Otowa, nacházející se na úpatí hlavní haly Kijomizu-dery, slouží k pití z hrnků připevněných na dlouhých tyčích. Každý pramen se přisuzuje jinému pozitivnímu účinku, jako je dlouhověkost, úspěch ve škole a štěstí ve vztahu. Nicméně pití ze všech tří pramenů se považuje za lakomství.



V rozsáhlém parku u Kijomizu-dery narazíte také na další chrámové stavby, včetně třípatrové pagody, úložiště súter a monumentální brány.
Fushimi Inari Taisha, hlavní instagramové lákadlo
Fushimi Inari Taisha je jednou z nejvýznamnějších šintoistických svatyní v jižním Kjótu. Toto místo je proslulé rumělkovými branami torii, které se táhnou po stezkách na vrchol zalesněné hory Inari, dosahující výšky 233 metrů. Nejenže můžete prozkoumat tyto japonské stezky, ale zároveň si tu pořídit oblíbenou fotku, která zdobí Instagram mnohých cestovatelů. Stezka je lemovaná tisíci branami torii, přičemž každá na sobě nese jméno dárce. I když je výstup na vrchol hory trochu náročnější, odměnou je úžasný výhled na Kjóto. Cestu si můžete zpříjemnit v některém z bister po cestě.



Zenový chrám Nanzendži s kamennou zahradou
Chrám Nanzendži v Kjótu nabízí pohled do zenového buddhismu v Japonsku. Jeho historie sahá do 13. století a nyní chrámový komplex zahrnuje mnoho dalších chrámů a unikátních míst, včetně masivní brány Sanmon, která je pro zen buddhismus charakteristická, či velké přednáškové síně. Uvnitř areálu najdete i cihlový akvadukt, který byl součástí starobylého kanálového systému, a chrámy Nanzen-in, Konchi-in a Tenjuan, s krásnými zahradami, a to zejména na podzim.


Svatyně Heian obklopená sakurami
Svatyně byla věnována k 1100. výročí založení města Kjóto a zasvěcená duchům císařů Kammu a Kómei. Když projdete monumentální bránou torii, ocitnete se na prostorném nádvoří s budovami, které jsou replikou císařského paláce z období Heian. Nezapomeňte navštívit zahradu, který vás okouzlí jezírky, na jaře navíc kvetoucími třešněmi a všudypřítomným klidem. Oblíbeným místem pro pozorování sakur v Tokiu je pak Yoyogi park nebo šintoistická svatyně Hanazono Shrine.


Hrad Nidžó, bývalá rezidence šóguna
Hrad Nijo, známý též jako Nidžó, zaujme svou bohatou historií. Jedná se o impozantní komplex, postavený v roce 1603 pro šóguna Iejasu Tokugawy, kterému sloužil jako rezidence a kancelář. Hradní komplex zahrnuje palác Ninomaru a nádhernou zahradu, která je obklopená kamennými zdmi a příkopy. V zahradách Honmaru na druhé straně na jaře rozkvétají třešňové květy a během podzimu si můžete užít přírodu hrající všemi barvami. Vnitřek hradu je strohý a uvnitř se nesmí fotit, proto většina turistů svůj pobyt zde spíše tráví v zahradách kolem.


Proslulý je také ósacký hrad, který patří mezi nejoblíbenější místa, která v Ósace navštívit, a zároveň se jedná o jeden z nejoblíbenějších japonských hradů.
Kjóto zajímavost: Hrad Nidžó byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Zlatý chrám Kinkakudži
Dalším místem, které se v Kjótu vyplatí vidět, je zenový chrám Kinkakudži. Jeho vrchní dvě patra září plátkovým zlatem a tvoří tak jedinečnou podívanou. Chrám byl původně důchodovou vilou šóguna Ashikaga Yoshimitsu a později se stal zenovým chrámem sekty Rinzai podle jeho poslední vůle. Kinkakudži nabízí nejen ohromující architekturu, ale i krásné zahrady, kterým dominuje rybník Anmintaku. Nezapomeňte zajít do místní čajovny a vychutnat si šálek tradiční matchy s výhledem na nádherný chrám.


Arashiyama Bamboo Grove neboli bambusový háj
Bambusový háj Arashiyama je světově proslulým místem v severním Kjótu. Tento krásný bambusový les je otevřený nepřetržitě a vstup je bezplatný. Počítejte však s tím, že zde bude spousta lidí, a tak pořídit hezké fotky může být poněkud obtížné.


Nishiki Market Kyoto, oblíbený trh s japonskými pochoutkami
Nishiki Market je skvělým místem, kde blíže poznat chutě kjótské kuchyně. Tato úzká pětibloková nákupní ulice hostí více než stovku obchodů a restaurací, které nabízejí široký výběr lahůdek, od čerstvých mořských plodů a sezónních specialit až po japonské sladkosti a sushi. V prostředí s rušnou atmosférou můžete ochutnat jídla a pokrmy z různých specializovaných prodejen, které jsou mnohdy rodinami pečlivě provozovány po staletí. Za špičkovým mochi pak doporučuji vyrazit do Nary, kde jej přímo před vámi připravují.


Kjótský císařský palác
Kjótský císařský palác (Kyoto Imperial Palace) sloužil jako sídlo japonské císařské rodiny až do roku 1868, kdy bylo hlavní město přesunuto do Tokia. Nachází se v srdci prostorného kjótského parku, v němž je k vidění i druhý palácový komplex, císařský palác Sento, postavený hned naproti Kjótskému císařskému paláci. Tento impozantní komplex, obklopený dlouhými zdmi a branami, umožňuje návštěvníkům prohlédnout si zahrady a okusit atmosféru kdysi význačného sídla císařské rodiny. Vnitřek paláce není možné navštívit.
Tip! Pokud chcete vidět, jak to v Kjótu vypadá, pusťte si můj vlog na TikToku, který jsem pro vás sestříhala.
Gion: nejznámější kjótská čtvrť gejš
Malebná čtvrť Gion napříč ulicemi ukrývá tradiční dřevěné domy machiya, v nichž sídlí exkluzivní restaurace, obchody a čajovny. A jelikož se Gionu přezdívá čtvrť gejš, s velkou pravděpodobností tu na některou narazíte.


Další Kjóto tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Jestliže vám při poznávání Kjóta zbyla trochu času navíc a přemýšlíte, co dalšího podniknout, sepsala jsem pro vás několik tipů na další místa, která Kjóto ukrývá a vyplatí se je navštívit.
- Kyoto Railway Museum: železniční muzeum otevřené v roce 2016 zahrnuje více než 50 vysloužilých vlaků, a to včetně shinkansenů.
- Kyoto National Museum: jedno z nejstarších japonských muzeí se spoustou permanentních i dočasných výstav.
- Kyoto Manga Museum: muzeum Manga je skvělým místem, kde si zakoupit komiksy a zároveň se něco dozvědět o historii mangy.
- Kyoto Aquarium: akvárium, v němž je k vidění například vzácný japonský obří mlok.



Kjóto, jakožto bývalé hlavní japonské město, nabízí spoustu míst, která navštívit. Seznamu dominují zejména chrámy a svatyně. Jaké patří mezi ty nejvyhledávanější?
- Chrám Ginkakuji: zenový chrám s udržovanou zahradou.
- Kokedera: buddhistický chrám na seznamu světového dědictví UNESCO, vstup je podmíněný rezervací. Těšit se můžete na velkolepou zahradu, v níž nechybí kolem 120 druhů mechu, proto se Kokedera mnohdy přezdívá jako mechový chrám.
- Chrám Kenninji: nejstarší zenový chrám v Kjótu.
- Tenryuji Temple: zenový chrám s krásnou zahradou kolem.
- Chrám Eikandō: rozsáhlý buddhistický chrám, který během podzimu patří k těm nejoblíbenějším.
- Doprava ve Štrasburku a jak se sem dostat
- Štrasburk: 25 tipů, co vidět v hlavním městě Alsaska
- Doprava v Lucernu a jak se sem dostat