Naposledy aktualizováno 10 září, 2024 Mína
Rozmanité město Ósaka, ve srovnání s Tokiem poklidnější japonská perla, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Toto město oplývá nejen bohatou historií a fascinujícími tradicemi, ale také moderním životním stylem a pulzující atmosférou. Ósaka se pyšní vynikajícími restauracemi, krásnými památkami i turistickými lákadly v podobě Universal studií. Jaká místa, která Ósaka nabízí, navštívit, chcete-li ji co nejvíce poznat?
Dotonbori, nejživější čtvrť ve městě
V samotném srdci Ósaky se nachází jedna z nejrušnějších částí města, kterou je Dotonbori. Výraznými reklamami na budovách, svítivými neony a celkovou extravagancí může tak trochu připomínat Times Square v New Yorku. Označení Dotonbori se vztahuje jak ke kanálu, který tudy protéká, tak ke čtvrti plné restaurací a obchodů, kde je možné zakoupit například originální suvenýry v podobě balení Ósaka Pringles. Zejména ve večerních hodinách tu však může být takový nával lidí, že si před vstupem do zvolené restaurace budete muset několik hodin postát ve frontě.
Historie Dotonbori
Historie Dotonbori sahá do 17. století, kdy byl v této čtvrti vybudovaný umělý vodní kanál sloužící jako důležitá dopravní tepna propojující městské části Ósaky. Název Dotonbori je odvozený od jména obchodníka Dotona, který investoval velké jmění do výstavby. Postupem času se označení Dotonbori přeneslo na celou čtvrť, nikoliv pouze na kanál.
Dotonbori se stalo symbolem moderního japonského města, plného neonových reklamních poutačů a světelných tabulí. Neonový znak Glico s běžcem, který figuruje jako ikonický symbol Ósaky, byl poprvé nad řekou instalovaný v roce 1935 a dodnes je oblíbeným místem pro fotografování. Navzdory destrukci během druhé světové války a několika poválečným požárům si Dotonbori uchovalo svou jedinečnou atmosféru. A postupem času se stalo jednou z nejznámějších a nejživějších čtvrtí v Ósace.
Ósácký hrad, hlavní symbol města
Nejkrásnější turistický cíl v Ósace dle mého názoru představuje Ósacký hrad, nacházející se uprostřed rozlehlého městského parku. V něm lze v jarních měsících pozorovat kvetoucí sakury, symbol Japonska. Jeden z největších japonských parků se rozkládá na zhruba dvou kilometrech čtverečních. Jedná se o oblíbené místo pro piknik, odpočinek od shonu velkoměsta nebo místo na běhání. Vstup do parku i do areálu hradu je bezplatný, uhradit vstupné ve výši ¥ 600 je nutné pouze při návštěvě vnitřku budovy.
Historie Ósackého hradu
Stavba jedné z nejvýznamnějších japonských památek začala v roce 1583, a to na místě bývalého chrámu. V průběhu let byl hrad několikrát upravován a rozšiřován. Svého času se dokonce jednalo o vůbec největší hrad na území Japonska. Jeho osud však nebyl příliš šťastný, Ósacký hrad totiž několikrát vyhořel a několik desítek let jeho prostory využívala armáda. Po druhé světové válce byl hrad naštěstí kompletně zrekonstruovaný a otevřený veřejnosti. Ve vnitřních prostorách se nyní dá navštívit muzeum mapující historii hradu.
Užitečné info: hned u hradu najdete menší obchodní centrum. V něm se nachází obchůdky se suvenýry, několik možností občerstvení a muzeum figurek. V areálu hradu samozřejmě nechybí ani prodejní automaty na nápoje či zmrzlinu a bezplatné toalety.
Umeda Sky Building, jedno z nejvyšších míst v Ósace
Architektonický skvost Umeda Sky Building je souhrnné označení pro dva mrakodrapy spojené 360stupňovou vyhlídkou neboli Kuchu Teien Observatory. V mrakodrapovém komplexu Umeda Sky Building Ósaka máte možnost navštívit některou z luxusních restaurací, kavárnu, obchod se suvenýry, bar s dechberoucím výhledem na okolí nebo právě nejčastější cíl návštěvníků. Tím je Kuchu Teien Observatory nabízející jedny z nejhezčích výhledů na Ósaku. Většinu prostoru Umeda Sky Building pak zabírají kanceláře.
Kuchu Teien Observatory s nezapomenutelným výhledem
Budova vyniká svou unikátní konstrukcí – dvěma mrakodrapy spojenými „plovoucí zahradou“ ve 40. patře. Tato otevřená terasa se nachází ve výšce 170 metrů. Nabízí tak dokonalý panoramatický výhled na město, zvláště krásný při západu slunce a večer. Kuchu Teien Observatory se stala oblíbeným cílem turistů, milovníků architektury i romantických duší, kdy si všichni mohou společně s výhledem na městskou krajinu zakusit nepopsatelný okamžik. Ačkoliv nejkrásnější pohled nabízí venkovní prostory, nechybí zde ani vnitřní část observatoře.
Užitečné info: otevřeno má observatoř v Umeda Sky Building obvykle každý den od 9:30 do 22:30, přičemž poslední vstup je ve 22:00. Cena vstupenky za dospělého se pohybuje kolem ¥ 1,500, doporučuji vstupenky zakoupit předem online.
Čtvrť Shinsekai s věží Tsutenkaku
Ósaka ukrývá spoustu zajímavých míst, navštívit doporučuji čtvrť Shinsekai, která vznikla začátkem 20. století jako moderní městská část inspirovaná Paříží na severu a New Yorkem, konkrétně Coney Islandem, na jihu. Od roku 1912 do roku 1923 se tu totiž nacházel lunapark. Po vzoru Eiffelovy věže byla v roce 1923 postavená také věž Tsutenkaku. Tu je nyní možné najít na většině suvenýrů z Ósaky. V období po druhé světové válce až do 90. let se jednalo o jednu z nejchudších a nejnebezpečnějších oblastí v Japonsku. Důvodem byla vysoká kriminalita místního obyvatelstva, skládajícího se zejména z dělníků, bezdomovců či prostitutek.
Pošramocený osud měla i věž Tsutenkaku, která byla během druhé světové války výrazně poničená, avšak v roce 1956 opět opravená a otevřená veřejnosti. Dnes si tu můžete vychutnat výhled na město z observatoře ve výšce 91 metrů. Ve čtvrti Shinsekai je také možné navštívit spoustu tradičních restaurací či obchodů. Ačkoliv se již jedná o klidné sousedství, koncentrace bezdomovců je tu i v dnešních dnech vyšší než v jiných částech města.
Kuromon Ichiba Market, oblíbená lokální tržnice
V docházkové vzdálenosti od věže Tsutenkaku máte možnost navštívit Kuromon Ichiba Market, tedy tržnici, kde se prodávají nejen tradiční pokrmy, ale také například květiny, domácí potřeby nebo oblečení. Dohromady se v této prostorné tržnici nachází kolem 150 obchodů a jelikož se jedná o vyhlášené místo i mezi místními, počítejte tu s davy lidí. Důležité je, pokud si zakoupíte nějakou dobrotu k okamžité spotřebě, nebránit ostatním v cestě a odpadky vyhazovat opravdu jen do k tomu určených košů.
Mezi nabízeným zbožím můžete najít: sushi, sashimi, takoyaki (koule plněné chobotnicí), čerstvé ovoce, zeleninu a mnoho dalších místních lahůdek.
Poznámka od Míny: vlog z Ósaky najdete sestříhaný na mém TikToku.
Ósaka Tenmangu, významná šintoistická svatyně
Jednou z pro Japonsko významných svatyní je Ósaka Tenmangu, založená již v 10. století. V průběhu let však byla i tato svatyně mnohokrát poničená. Současná podoba tak pochází převážně z 19. století. Návštěvníkům Ósaka Tenmangu poskytuje nejen duchovní zážitek, ale také mohou zhlédnout tradiční architektonické prvky a načerpat japonskou atmosféru. V areálu se navíc pořádají různé festivaly a události, případně volební kampaně. V blízkosti Ósaka Tenmangu doporučuji navštívit pobočku Mister Donut, kde servírují skvělé donuty.
Spousta festivalů se v průběhu roku koná také ve svatyni Yasaka, která se pro změnu řadí mezi populární místa v Kjótu. V červenci se zde dokonce odehrává Gion Matsuri, jeden z nejvyhledávanějších japonských festivalů.
Namba Yasaka Jinja neboli Dračí svatyně
Asi tou nejoriginálnější svatyní, kterou jsem v Japonsku viděla, je Namba Yasaka Jinja, která vzhledově připomíná draka (ačkoliv se má jednat o lva). Nachází se poblíž populární oblasti Dotonbori, čímž se stává o to významnější a známější památkou pro turisty i místní obyvatele. Obrovská otevřená ústa příšery mají spolknout všechny zlé duchy, kteří vás sužují, a zanechat vám jen štěstí, abyste uspěli v podnikání nebo ve škole. Během jarních měsíců kolem svatyně rozkvétají sakury a v průběhu roku se tu koná spousta akcí.
Abeno Harukas aneb Ósaka jako na dlani
Svého času nejvyšší mrakodrap v Ósace zahrnuje obchodní dům, hotel, muzeum, ale především vyhlídkovou plošinu Harukas 300, na kterou si vstupenky zakupte s předstihem online. Snadno se sem dostanete výtahem z 16. patra budovy, kdy se vám nahoře naskytne 360stupňový výhled na Ósaku. K dispozici je také obchod se suvenýry, kavárna, kde točí senzační zmrzlinu, a bezplatné toalety s dokonalým výhledem na město. Zajímavé je rozhodně i zmiňované obchodní centrum Abeno Harukas Kintetsu Department Store. To by mělo být tím největším obchoďákem v Japonsku.
Tajný tip! Bezplatný výhled si lze užít z terasy situované v 16. patře budovy Abeno Harukas.
Universal Studios Japan, populární zábavní park
Universal Studios Japan je zábavní park nacházející se v Ósace, kdy se jedná o jednu z poboček známého řetězce Universal Studios, který nabízí zábavu, atrakce a zážitky spojené s populárními filmy a televizními shows. Nechybí tu ani Hello Kitty, slavná kočička, kterou vytvořila japonská společnost Sanrio.
Park se skládá z několika tematických zón, z nichž je každá inspirována různými filmy a postavami ze světa Universal Studios, například:
- The Wizarding World of Harry Potter: Návštěvníci v jedné z nejoblíbenějších částí parku mohou prozkoumat fiktivní město Hogsmeade, vyzkoušet si různé atrakce spojené s kouzly či magií a ochutnat ikonická jídla a nápoje z knih a filmů Harryho Pottera.
- Super Nintendo World: Představuje interaktivní herní prostor, ve kterém se návštěvníci mohou cítit, jako by vstoupili do světa videoher. Mezi hlavní atrakce a zážitky v této zóně patří Mario Kart: Koopa’s Challenge a Yoshi’s Adventure. Návštěvníci si tu mohou zakoupit speciální náramek Power-Up Band, který jim umožní interagovat s herními prvky, sbírat body a soupeřit s ostatními návštěvníky. Také Super Nintendo World nabízí restaurace a obchody s tematickým zbožím a jídlem inspirovaným postavami a světem Nintenda.
- Jurassic Park: Tady se můžete těšit na atrakce spojené s dinosaury a dobrodružstvím v duchu filmů „Jurassic Park“ a „Jurassic World.“
Tipy na další oblíbené části Universal studií
Na své si ve filmových studiích Universal Ósaka přijde opravdu každý, jaké další části navštívit?
- Minion Park: Zóna inspirovaná postavičkami Mimoňů z filmu „Despicable Me“ a „Minions.“ Nabízí různé zábavné atrakce, tematický obchůdek či kavárnu a interaktivní zážitky.
- Snoopy Studios: Část Universal studií založená na komiksových postavách Snoopy a Peanuts od Charlese Schulze. Zahrnuje různé atrakce pro rodiny a děti.
- New York: Tato zóna nabízí realistické rekonstrukce newyorských ulic a budov, inspirované filmy a televizními shows.
- Hollywood: Část parku je stylizovaná jako slavná hollywoodská třída a k vidění jsou tu různé obchody či restaurace.
Universal studia pravidelně přidávají nové atrakce a zážitky, čímž lákají nové návštěvníky. Jedná se o populární destinaci pro rodiny, fanoušky filmů, zkrátka pro všechny, kdo chtějí zažít zábavu spojenou s filmovým světem. V neposlední řadě se můžete těšit na doprovodný program, jako jsou třeba průvody filmových postaviček. Abyste si však návštěvu užili co nejvíce, musíte se zaměřit na správný výběr vstupenek a expresních pasů.
Jaké vstupenky si do Universal studií v Japonsku zakoupit?
Rozhodne-li se návštěvník Universal studia Ósaka v Japonsku navštívit, na výběr má ze tří základních vstupenek, tedy:
- 1 Day Studio Pass: platný celý jeden den, cena vstupenek se pohybuje kolem ¥ 8,600 za dospělého.
- 1.5 Day Studio Pass: platný od prvního dne od 15:00 po celý následující den, cena vstupenek začíná na ¥ 13,100.
- 2 Day Studio Pass: platný dva celé dny, kdy ceny vstupenek startují na ¥ 16,300.
Jakmile si zvolíte základní druh vstupenky, máte možnost si zakoupit několik variant takzvaného Express Passu, který vám umožní přeskočit fronty na vybrané atrakce. Navíc se bez něj do některých částí Universal Studios vůbec nedostanete. Kompletní seznam Express passů je k nahlédnutí na internetových stránkách společnosti. Expresní pasy bývají hodně dopředu vyprodané, proto s jejich pořízením příliš neotálejte.
Další Ósaka tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Ósaka, jakožto třetí největší japonské město, zajímavých zastávek zahrnuje spoustu. Co navštívit, pokud už výše zmíněné máte prozkoumané, ale přesto byste rádi poznali další ósacká místa?
- Osaka Aquarium Kaiyukan: jedno z největších akvárií na světě.
- Tempozan Giant Ferris Wheel: ruské kolo nacházející se u ósackého akvária.
- Sumiyoshi Taisha: jedna z nejstarších japonských svatyní.
Ať už zvolíte prozkoumávání města formou památek nebo ochutnávkami tradiční japonské kuchyně, Ósaka nabízí nespočet míst, která doporučuji navštívit, a aktivit, které tu máte možnost vyzkoušet.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě
2 komentáře u „Ósaka: 19 tipů, co vidět v třetím největším japonském městě“
Komentáře uzavřeny.