Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
Bukurešť je městem plným kontrastů, ve kterém se zaručeně nudit nebudete. Sice se tu nenachází velké množství památek, nicméně atmosféra této rumunské metropole je doslova nezapomenutelná. Při troše štěstí narazíte na levné letenky z Vídně, díky kterým tak budete mít možnost největší rumunské město prozkoumat jen za pár korun. Jaká místa, která Bukurešť nabízí, se vyplatí navštívit?
Palác parlamentu neboli Ceaușescův palác
Palác parlamentu, stejně tak známý pod označením Ceaușescův palác nebo Palác lidu, je druhou největší administrativní budovou na světě. Parlament patří mezi nejvyhledávanější místa, která v Bukurešti vidět. Vystavět si jej pro své potřeby nechal Nicolae Ceaușescu, rumunský diktátor, a to navzdory blahu lidu. V roce 1977 postihlo Bukurešť silné zemětřesení, které značně poškodilo čtvrť, která stávala na místě, kde je nyní k vidění právě Palác parlamentu. Nicolae Ceaușescu nechal místo srovnat kompletně se zemí a v roce 1984 se zahájily stavební práce. Stavba Paláce lidu skončila současně s popravou rumunského diktátora, a to v roce 1989.
Zajímavosti o Paláci parlamentu
Ceaușescův palác je natolik těžký, že se každoročně propadá do země zhruba o 6 mm. Podílí se na tom mimo jiné dvoutunový závěs, použitých 3 500 tun křišťálového skla nebo milion tun mramoru. Téměř všechny materiály, které byly pro výstavbu této obrovské budovy využity, pocházely přímo z Rumunska. Palác parlamentu je 240 metrů dlouhý, 270 metrů široký a pochlubit se může jak 86 metry do výšky, tak 92 metry do hloubky, kde je rozsáhlé parkoviště. V současné době v budově sídlí parlament a pravidelně se zde pořádají různé akce i besedy. Nicméně i tak je značná část paláce nevyužívaná a několik místností se stále ani nedokončilo.
Magické Bucharest Fountains na Piața Unirii
Samotné náměstí Piața Unirii je zajímavé možná tak tím, že se řadí k těm největším, kterými Bukurešť disponuje. Avšak prochází tudy i 1,4km bulvár plný fontán, které patří k prvním chytrým fontánám v Evropě, ovládaným plně počítačem. Přestože kouzelná podívaná je to i přes den, v noci se fontány promění v doslova nezapomenutelný zážitek. Zejména vychytáte-li bezplatnou 45 minut dlouhou show plnou vody, barev i hudby, která startuje v pátek, v sobotu a v neděli večer od května do října.
Tip! Zajímají-li vás videa z fontánové show, najdete je na mém Instagramu.
Arcul de Triumf s přilehlým parkem
Často je Bukurešť označovaná přezdívkou „Paříž východu“ nebo „Malá Paříž“, proto není divu, že zde můžete navštívit i Arcul de Triumf neboli Vítězný oblouk, který je tomu francouzskému podobný. K slavnostnímu představení oblouku došlo roku 1936 a slouží jako památník nezávislosti. Vysoký je Arcul de Triumf 27 metrů. o víkendu jej navíc můžete navštívit i zevnitř a užít si tak mimo jiné výhled na okolí. Hned u oblouku se nachází King Michael I park, který je skvělým místem pro chvíli odpočinku. Určitě v parku doporučuji navštívit rumunský skanzen Dimitrie Gusti.
Rumunský skanzen Dimitrie Gusti Bukurešť, proč jej navštívit?
Jedinečnou možnost přenést se zhruba do dob 18. a 19. století nabízí rumunský skanzen Dimitrie Gusti, na jehož prohlídku doporučuji vyhradit si dostatek času. Areál je totiž rozsáhlý a během své návštěvy budete mít možnost prohlédnout si zhruba 300 autentických staveb. Do některých domů se dá dokonce nahlédnout a zakoupit si v nich ručně dělané dárečky, jako jsou korálkové řetízky či kraslice. Muzeum založil Dimitrie Gusti, rumunský sociolog, po němž se tak skanzen jmenuje. A příjemným zpestřením prohlídky skanzenu jsou i všudypřítomné kočičky.
Koncertní síň Romanian Athenaeum
Koncertní síň, tedy Romanian Athenaeum, je nejkrásnější koncertní síní v Rumunsku, v níž se pořádají zejména koncerty vážné hudby. Aby se mohla koncertní síň vystavět, pořádali obyvatelé peněžní sbírku, která trvala neuvěřitelných 28 let. Budovu navrhl francouzský architekt a k jejímu očekávanému otevření došlo v roce 1888. Během 2. světové války utrpěla koncertní síň značná poškození, a tak byla opět nákladně restaurována i zmodernizována. V současné době je Romanian Athenaeum zejména symbolem rumunské kultury. Jedny z nejlepších operních představení je pak množné zažít ve Vídni, a to kde jinde než ve Vídeňské státní opeře.
Tip od Míny: před návštěvou dovolené si přečtěte, jak funguje doprava v Bukurešti a jak se sem co nejsnáze dostat.
National Museum of Romanian History
Jednu z nejreprezentativnějších budov, které Bukurešť má, představuje National Museum of Romanian History neboli muzeum rumunské historie, proč muzeum navštívit? Celému prostoru dominuje kopie Trajánova sloupu v životní velikosti, kolem které si na několika patrech můžete prohlédnout památky mapující dávnou historii. Stejně tak jsou v muzeu k vidění rumunské korunovační klenoty nebo Pietroasele poklad. Ten byl nalezen v roce 1837 a obsahoval zhruba 22 zlatých předmětů. V době naší návštěvy probíhala i temporární výstava zaměřená na vývoj hraček.
Info na závěr: Jedná se o jedno z mála bukurešťských míst, kam lze zakoupit vstupenky online.
Stavropoleos Monastery Church
Vynechat byste v Bukurešti neměli ani některý z kostelů. Jestli totiž něčeho město nabízí více než dostatek, pak jsou to právě kostely, na které narazíte doslova na každém rohu. Jedním z nich je i Stavropoleos Monastery Church, který se nachází jen pár kroků od muzea rumunské historie. Kostelík pochází z 18. století a původně společně s klášterem stál v areálu hostince, který jejich provoz financoval. Patrony kostela jsou sv. archandělé Michael a Gabriel.
Therme Bucharest, dechberoucí wellness
Místem, které nabízí hned několik „NEJ“, je Therme Bucharest, tedy největší wellness centrum v Evropě. Stejně tak se Therme Bukurešť může pochlubit největší městskou pláží v Evropě nebo tu můžete navštívit nejdelší vnitřní tobogán v Evropě. Tematicky je wellness rozdělené na tři části, které se dají navštívit zakoupením jednotné vstupenky. Vstupenka je pak rozdělená na 3 hodiny / 4,5 hodin / celý den.
Galaxy, zábava a adrenalin v jednom
Nejvyhledávanější částí, a to nejen u dětí, je Galaxy, kde si můžete vybrat z 16 druhů tobogánů, které se různí délkou i stupněm obtížnosti. O vaši bezpečnost se tu po celou dobu stará tým plavčíků. Jakmile si budete chtít odpočinout, zamiřte buď k bazénovému baru, na lůžka s infračerveným světlem nebo do sauny s bylinnými esencemi, kde vám budou vaše plíce maximálně vděčné. Při teplotě kolem 35 °C jsou tu do vzduchu vypouštěny bylinkové esenciální oleje, které mají pozitivní vliv jak na dýchací systém, tak na vzhled pokožky. Ve vybrané časy se tu navíc konají rituály, kdy obdržíte solný exfoliátor doplněný bylinkovými oleji a následně i jílovou masku.
Tip! Navštívit nejrozsáhlejší léčebné lázně v Evropě je pak možné v Budapešti.
Palm, vnitřní i venkovní relaxace
Přímo v čele stojí hlavní bazén celého areálu, který kolem dokola obklopují orchideje. Teplota vody dosahuje 33 °C a užít si v bazénu můžete mimo jiné vířivku, objednat si sklenku dobrého pití na baru nebo se pomocí otáčivých dveří přemístit do venkovního bazénu. Velkým lákadlem jsou také 3 minerální bazény o kousek vedle. Jeden se solí z Mrtvého moře, která pozitivně působí na celkové zdraví člověka, druhý s lithiem, které podporuje dobrou náladu, a třetí kombinuje hořčík s vápníkem, kdy pocítíte úlevu od bolestí kloubů a svalů. Stejně tak lákavá jsou hydromasážní lůžka, sauna nebo venkovní pláž.
Tip! Určitě ve wellness setrvejte do setmění, ve večerních hodinách se vám nabídne nezapomenutelná podívaná.
Elysium, prvotřídní sauny na jednom místě
Pokud patříte k jedincům, kteří mají rádi saunování, rozhodně byste neměli vynechat část Elysium, kde je saun hned několik. Senzační je například Hollywoodská sauna, v níž se promítají dokumenty o přírodě. Provence sauna vám kromě teploty kolem 75-90 °C nabídne příjemný alpský vzduch doplněný vůní levandule a šalvěje. Kromě několika dalších saun navštivte určitě i Calla sprchu, která vás po absolvovaných procedurách příjemně osvěží. A za zmínku určitě stojí i terasa, ze které máte možnost sledovat pohádkový západ slunce.
Další Bukurešť tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Dalšími místy, která se v Bukurešti vyplatí vidět, jsou Strada cu umbrele, tedy ulička zdobená duhovými deštníky, nebo Grand Café Van Gogh, kavárna, v níž si můžete dopřát například šálek kávy v interiéru zdobeném díly Vincenta van Gogha, nizozemského malíře. Stejně tak rozhodně navštivte i další kostely, katedrály či kláštery, které k Rumunsku neodmyslitelně patří, jmenovitě například Radu Vodă Monastery, Biserica Zlătari nebo Patriarchal Cathedral of Saints Constantine and Helena.
Hezky na fotce vypadá i budova banky nacházející se hned naproti National Museum of Romanian History nebo National Military Club. A jako poslední bych jmenovala University Square, které najdete ve středu Bukurešti. Nejkrásnější místa jsem pro vás shrnula i ve videu na Instagramu, tak si jej nenechejte ujít.
Návrh na závěr! Chcete-li ušetřit čas, finance, a ještě navíc si dobře pochutnat, zastavte se u některého z mnoha stánků Luca, kde za pár korun prodávají výtečné pečivo.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě
2 komentáře u „Bukurešť: 18 tipů, co navštívit v hlavním městě Rumunska“
Komentáře uzavřeny.