Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
„Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí…“ Věřím, že stejně, jako většině z nás utkvěla v hlavě tato známá francouzská píseň o Avignonském mostě, vám v hlavě zůstane i milá vzpomínka na návštěvu města. Avignon, nacházející se na břehu řeky Rhôny v jižní Francii, je městem, jehož historie sahá daleko do minulosti. Navštívit Avignon se tak vyplatí nejen pro fotku na opěvovaném mostě, ale také pro průzkum Papežského paláce nebo malebných uliček.
Papežský palác Avignon
Mezi jednu z nejvyhledávanějších francouzských památek patří Papežský palác v Avignonu, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dodnes se s rozlohou kolem 15 000 m2 jedná o největší gotický palác v Evropě. Stavba trvala kolem 20 let a došlo během ní ke spojení stávajícího paláce s nově vystavěným. Během prohlídky máte možnost prozkoumat více než 20 pokojů, jako je audienční sál. Zapůjčit si můžete tablet, na které uvidíte, jak místnosti vypadaly v minulosti. V současné době jsou k vidění pouze holé zdi a sem tam nějaký dochovaný nápis. Nejhezčí je za mě zahrádka, ve které si alespoň můžete prohlédnout květiny s bylinkami. Prohlídka Papežského paláce končí v obchůdku, kde se prodává například papežské víno nebo čaj.
Tip od Míny: Jakmile máte prozkoumaný Avignon, nezapomeňte navštívit i Marseille, vzdálenou kolem půl hodiny cesty rychlovlakem.
Bazilika Saint-Pierre, kousek od paláce papežů
Bazilika Saint-Pierre se nachází přímo v centru, jen pár kroků od slavného Paláce papežů, konkrétně na malebném náměstí Saint Pierre. Stavěla se v průběhu 14. až 15. století, nikdy však nebyla kompletně dokončená. Fasáda baziliky, typická pro provensálský pozdní gotický styl, patří podle místních k nejkrásnějším v okolí. Kolem baziliky je několik restaurací a kaváren, kam se můžete zajít osvěžit.
Cestovní tip od Míny: zajímavou bazilikou je také Bazilika Superga, kterou doporučuji navštívit v Turíně. Váže s k ní však i smutná událost, která stála život 31 lidí.
Opéra Grand Avignon, proč ji vidět?
Další historickou zastávkou v srdci Avignonu je opera Grand Avignon, slavnostně otevřená roku 1825. V roce 1846 však budovu postihl požár, proto se musela vystavět nová opera, ve které se od té doby konají různá představení pro veřejnost.
Tip od Míny: Jestli, stejně jako já, patříte k milovníkům cestování, pak by vám mohla udělat radost sklenička z mého e-shopu. Právě ta má na sobě cestovatelské motto společně s letadly a srdíčky.
Avignon Cathedral se vstupem zdarma
Pokud se chystáte do Jardin des Doms, odkud se nabízí krásný výhled na Avignonský most, katedrálu určitě neminete. Navštívit ji lze bezplatně a prohlédnout si tu můžete například fresky nad vchodem zobrazující Krista, které namaloval malíř Simone Martini. K vidění je v katedrále také hrob papeže Benedikta XII. Zajímavosti je, že poslední renovace dokončená v roce 2016 odhalila nástěnné malby a sochy z 13. století skryté za vrstvou vápna. Na vrcholku je od roku 1859 umístěná socha Panny Marie.
Tip! Zvažte take návštěvu Bukurešti, která je považovaná za Paříž východu.
Výhled na Avignonský most z Jardin des Doms
Park Jardin des Doms se rozkládá na skále vystupující z řeky Rhôny, díky čemuž nabízí úchvatný výhled na Avignonský most i na okolní krajinu. Původ parku sahá až do 19. století, nyní se jedná o oblíbené místo turistů i místních, kteří mimo výhled ocení například dětská hřiště a pohodovou atmosféru.
Pont Saint-Beneze neboli Avignonský most
Ikonický most Pont Saint-Béneze, známý spíše pod označením Avignonský most, začátkem 12. století spojoval oba břehy řeky Rhôny. Své jméno získal podle svatého Bénézeta, mladého pastýře, který prý dostal pokyn k jeho postavení z nebes. Z původních 22 původních oblouků zůstaly pouze čtyři, které si lze bezplatně prohlédnout z parku Jardin des Doms, anebo si můžete zakoupit vstupenky a po zbytcích mostu se projít. Most, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je stále jednou z hlavních zastávek turistů, kteří se rozhodli Avignon navštívit.
Tržnice Les Halles d’Avignon
Zakoupit si něco dobrého na zub můžete v tržnici Les Halles d’Avignon, které zaujme fasádou pokrytou rostlinami. Na výběr je více než 40 prodejců, kteří nabízí různé druhy dobrot, a to nejen provensálské kuchyně. Zakoupit se tu dá třeba ovoce, zelenina, sýry, vína nebo sušené maso. Otevřeno má tržnice kromě pondělí každý den. Skvělou tržnici najdeme i v dalším evropském městě, kterým je Budapešť. Zde pro změnu doporučuji ochutnat tradiční langoš nebo Unicum, bylinný likér.
Ideální délka pro návštěvu Avignonu je jeden den, během kterého se dají všechny vyjmenované památky v klidu projít. Díky dobrému vlakovému spojení se sem vydejte například z Marseille. Během návštěvy určitě nezapomeňte navštívit nějaký obchůdek prodávající levanduli nebo mýdla vyráběná v okolí.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě