Naposledy aktualizováno 28 ledna, 2025 Mína
Marseille, nejstarší francouzské město, se v roce 2013 stalo evropským městem kultury. Návštěvníky však neláká pouze na kulturu, ale také na fascinující historii, pouliční umělce nebo na vyhlášený přístav plný restaurací a barů. Ideální doba pro návštěvu je kolem 3 dnů. Co během této doby v Marseille navštívit?
Starý přístav v Marseille, hlavní dominanta města
Dříve na okraji přístavu stávaly dvě pevnosti, Fort Saint-Nicolas a Fort Saint-Jean, které chránily město. Nyní tu již spatříme pouze Fort Saint-Jean, kterou doporučuji navštívit. Primárním účelem Starého přístavu byla obchodní činnost a s postupem času se díky němu Marseille spojila se vzdálenějšími destinacemi. Starý přístav prošel renovací v roce 2013, stejně jako celé město, kdy Marseille obdržela titul Evropského hlavního města kultury. Dnes se jedná o jedno z nejživějších míst v Marseille, odkud se nabízí výhled na baziliku Notre Dame de la Garde. Nouze tu není o stánky se zmrzlinou, obchody se suvenýry nebo o desítky restaurací, kaváren a barů.



Podobně živo je také v přístavu Kobé, kam můžete zavítat během toulek Japonskem.
Basilica of Notre-Dame of la Garde s výhledem na město
Na vrcholu kopce tyčícího se nad Marseille najdeme jedno z nejvýraznějších míst města – baziliku Notre-Dame de la Garde, které dominuje zlatá socha Panny Marie Strážné. Ta je ochránkyní námořníků, rybářů i všech místních obyvatel. Z vrcholu kopce se naskýtá úchvatný výhled na celé město a Středozemní moře. Uvnitř baziliky se pak dozvíte více informací o historii tohoto svatého místa i o celém městě. Navštívit tu doporučuji také obchod se suvenýry, kde s motivem Marseille nebo katedrály prodávají například roztomile balená levandulová mýdla.



Užitečné info: vstup do baziliky je zdarma. Stejně tak je bezplatný vstup do katedrály Notre-Dame ve Štrasburku, kterou doporučuji navštívit, vydáte-li se i do tohoto francouzského města.
Městský park Jardin de la Colline Puget
Dalším místem, které se v Marseille vyplatí navštívit pro krásný výhled, je park Jardin de la Colline Puget. Jedná se o nejstarší veřejný park v Marseille, jehož historie sahá až do roku 1801. Pojmenování park získal podle sochy malíře a sochaře Pierra Pugeta, umístěné u vstupu do parku. Hlavním lákadlem pro návštěvníky je senzační výhled a pro rodiny s dětmi dětské hřiště s houpačkami. Procházet tudy budete pravděpodobně k bazilice Notre Dame, a tak se tu na chvíli zastavte.
Old Charity Center, historická budova sirotčince
Budova sirotčince se nachází v srdci čtvrti Le Panier, tedy v historickém jádru města. Tento komplex budov pocházející ze 17. století v současné době zahrnuje různá muzea, například archeologie nebo afrického umění. Vieille Charité neboli Old Charity Center, původně založené v roce 1640, vzniklo v souladu s královským nařízením, které se týkalo vytvoření vhodného místa pro umístění chudých a žebráků.
Výstavba byla dokončená v roce 1745 a po revoluci sloužila Vieille Charité jako hospic pro staré lidi a děti. V roce 1905 byla budova obsazená armádou a později se opět stala útočištěm pro ty nejchudší. Po druhé světové válce byla budova téměř opuštěna a měla být zbořena, ale nakonec byla prohlášená za historickou památku a následně restaurována.



Tip od Míny! Pokud nechcete navštívit muzeum, projděte si alespoň dvorek, který za to rozhodně stojí. A využít tu můžete i bezplatné toalety.
Marseille Cathedral, kde první kámen položil sám Napoleon III.
Marseille katedrála, známá také jako Katedrála La Major, je jedinou katedrálou postavenou ve Francii v 19. století. Její rozměry jsou srovnatelné s Bazilikou svatého Petra v Římě a vejde se sem až 3 000 lidí. Katedrála je kombinací římského a orientálního stylu a uvnitř lze spatřit například byzantské arkády nebo nádherné mozaiky.


Tip od Míny: Jestli, stejně jako já, patříte k milovníkům cestování, pak by vám mohla udělat radost sklenička z mého e-shopu. Právě ta má na sobě cestovatelské motto společně s letadly a srdíčky.
Mucem, moderní muzeum s výhledem ze střechy
Mucem, zkrácený název pro Muzeum evropských a středomořských civilizací, se rozkládá na ploše téměř 45 000 m² a najdeme je jej hned u přístavu. Otevřené bylo muzeum teprve v roce 2013 a oblíbené je zejména proto, že z něj vede lávka na pevnost Fort Saint-Jean. Vstup do muzea je zpoplatněn, lávku i kavárnu na terase však může využít kdykoliv.


Pevnost Fort Saint-Jean aneb Mějte Marseille jako na dlani
Během svého pobytu v Marseille byste rozhodně měli navštívit pevnost Fort Saint-Jean, ze které se opět nabízí úžasné výhledy. Původní pevnost byla dokončená v roce 1365. Ve 20. století, během druhé světové války, sloužila jako sklad munice pro Němce a v srpnu 1944 došlo k nehodě, při které byla velká část budovy zničena explozí. Dnes je Fort Saint-Jean jedním z nejvyhledávanějších míst v Marseille, a to jak díky zajímavé historii, tak díky výhledu na přístav.


Tip od Míny: v Budapešti, v jednom z nejhezčích evropských měst, za výhledy zamiřte na baziliku svatého Štěpána nebo na Budínský hrad.
Pevnost If, dějiště románu Hrabě Monte Christo
Pevnost If, další z historických symbolů města, stojí na jednom ze čtyř Frioulských ostrovů. Postavená byla pevnost během 16. století pod vládou Františka I. a sloužila jako nedobytná pevnost a věznice. Mezi turisty je však známá především jako místo, kde byl vězněn fiktivní hrdina Edmond Dantès z románu Alexandra Dumase „Hrabě Monte Christo“.


Užitečné info: vstupenky si předem zakupte na oficiálních stránkách prodejce. Součástí ceny je i cesta lodí, ze které jsou super výhledy.
Opatství Abbaye Saint-Victor
Opatství Saint-Victor bylo založené v 5. století křesťanským mnichem Janem Kassiánem. Nachází se jen pár kroků od Starého přístavu v Marseille. Navštívit v něm můžete například kryptu, ve které se nachází ostatky svatých.


Palais Longchamp Marseille, proč navštívit?
Palais Longchamp je památníkem s nádrží z 19. století, který byl postavený mimo jiné proto, aby zásoboval město vodou. Výstavbě předcházelo vypuknutí cholery v roce 1835, způsobené nedostatkem vody, a tak se začalo s vykopáváním 85 km dlouhého kanálu, který měl přivádět vodu z řeky Durance až do Marseille. Po deseti letech intenzivní práce bylo postaveno 18 akvaduktů. Po dokončení nádrže pak byli vybraní různí sochaři, aby svými díly ozdobili Palais Longchamp. Také tu v levé části najdeme nejstarší muzeum v Marseille, tedy muzeum výtvarných umění, kde jsou vystavené obrazy a sochy ze 17. a 18. století.


Ve starověku se Marseille stala důležitým obchodním uzlem, kde se mísily různé kultury, a dodnes si uchovává svou pověst jako jedno z nejživějších a nejrozmanitějších měst v celé Francii, které určitě doporučuji navštívit. Pokud vám při průzkumu Marseille zbyde čas navíc, vydejte se do Avignonu, historického papežského města, které krásně prozkoumáte během jednoho dne.
- Doprava ve Štrasburku a jak se sem dostat
- Štrasburk: 25 tipů, co vidět v hlavním městě Alsaska
- Doprava v Lucernu a jak se sem dostat
4 komentáře u „Marseille: 10 tipů, co navštívit v hlavním městě Provence“
Komentáře uzavřeny.