Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
Jedním z nejstarších měst světa, v němž se o pozornost turistů předhání historické památky a světově proslulá kuchyně, je Řím. Jedná se o ideální víkendovou destinací, během níž stihnete navštívit všechna zajímavá místa, která Řím nabízí. Jaké cíle v hlavním italském městě zařadit do svého itineráře, chcete-li se na chvíli vrátit v čase a nechat se pohltit nezaměnitelnou atmosféru?
Koloseum, největší dochovaný amfiteátr z římských dob
Amfiteátr ze 72. roku n. l., který při plné kapacitě dokázal pojmout až 65 000 diváků, patří k nejnavštěvovanějším římským místům. Zatímco dnes jsou dochované jen základy, ve své době se jednalo o honosný prostor určený zejména pro gladiátorské zápasy. Během těch docházelo k zabíjení jak bojovníků, tak divokých zvířat. Ta sem byla za účelem zpestření dovážena, to však v roce 404 n. l zakázal císař Honorius. Stejně tak v Koloseu docházelo k různým jiným hrám, slavnostem i divadelním představením. Postupem času Koloseum zasáhlo několik ničivých zemětřesení. Vždy však byly ruiny odstraněny a za využití vápence, cihel a betonu prostory znovu opraveny.
Místa v hledišti se dělila podle postavení ve společnosti. Nejlepší výhled samozřejmě nabízely přední řady, proto zde sedávala šlechta, senátoři a kněží. Nad nimi byla místa určená pro jezdce z římské armády a o vrchní řady se pak dělil zbytek armády společně s nižší vrstvou obyvatel. Na nejvýše položených místech seděli otroci a ten nejchudší lid společně se ženami. Zajímavostí je, že se během vykopávek zjistilo, že zde měli diváci přístup k toaletám.
Užitečná rada! Abyste nemuseli absolvovat dlouhou frontu vedoucí k prodeji vstupenek do Kolosea na pokladně, zakupte si je předem online, a to na oficiálních stránkách.
Zajímavosti o římském Koloseu
Uprostřed Kolosea je během prohlídky k vidění hypogeum, tedy odkrytá část podzemních chodeb, ve kterých byla v minulosti držená divoká zvířata, gladiátoři a mezi nimi kmitající otroci. Původní název Kolosea byl Amphitheatrum Flavium, kdy označení Flavium odkazuje na jméno rodu, který amfiteátr nechal vystavět. Přestože byl prostor opravdu rozsáhlý, zvuky vycházející z pódia bezproblémově slyšeli i diváci v horních řadách, jelikož tu byla skvěle promyšlená akustika.
Tip! Pokud vám dojde pití, nekupujte si balenou vodu od pouličních prodejců. Ti ji mají zbytečně předraženou, přímo u Kolosea se nachází pítko, kde si můžete vodu načepovat bezplatně.
Teatro di Marcello, jedno z největších divadel své doby
S výstavbou divadla se začalo již 13 let před naším letopočtem, postavit jej nechal císař Augustus. Ten Teatro di Marcello pojmenoval po svém synovi Marcellovi, který zemřel v mladém věku. V divadle, které bylo v jednu chvíli schopné pojmout až 20 000 diváků, se odehrávaly nejen různé divadelní hry, ale také hudební představení. Vývoj divadla však nebyl příliš šťastný. Během středověku bylo přestavěné na pevnost a v průběhu 17. století se používalo jako pouhý zdroj potřebného stavebního materiálu. Do původní podoby, kterou můžeme obdivovat dnes, se začalo restaurovat během 19. století. Bezplatně se tak máte možnost projít kolem stavby připomínající daleko slavnější Koloseum.
Tip od Míny: Jestli, stejně jako já, patříte k milovníkům cestování, pak by vám mohla udělat radost sklenička z mého e-shopu. Právě ta má na sobě cestovatelské motto společně s letadly a srdíčky.
Trajánova tržnice, centrum obchodu zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO
Ruiny nacházející se v blízkosti Kolosea už jen stěží připomínají jedno z největších tržišť své doby. Za vlády císaře Trajána, po němž je tržnice pojmenovaná, byl vybudovaný komplex budov, jejichž hlavní účel spočíval ve vytvoření zázemí pro obchod. A tak se i na několik století stalo, prodávaly se tu různé druhy zboží, od koření přes textil až po zemědělské produkty. Ve výklencích, které jsou na přiložených fotografiích vidět, stávaly sochy, které přispívaly k unikátnosti tohoto komplexu. Nakonec však tržnici potkal obdobný osud jako Teatro di Marcello, přestavěla se totiž na pevnost. S rozsáhlými rekonstrukcemi se opět začalo během 19. století.
Užitečné info: Buď si můžete komplex prohlédnout z venku, anebo si zaplatit vstup do muzea a dozvědět se tak další zajímavé historické okamžiky.
Fontana di Trevi, nejslavnější fontána na světě
Navštívit jednu z nejznámějších fontán světa, Fontanu di Trevi Řím, je možné zcela bezplatně. Nejen proto je však nutné počítat se zástupy lidí, kteří sem přišli za stejným účelem. S výstavbou se započalo v 18. století a od té doby byla fontána několikrát restaurovaná. Název „di Trevi“ odkazuje na tři cesty, které se k fontáně stáčí. Ikoničnost stavby utváří nejen její velikost, ale také množství ozdobných mramorových prvků. Fontaně di Trevi dominuje socha boha všech moří, Neptuna. S místem se pojí pověra, že kdo tu do vody přes rameno vhodí minci, opět se do Říma podívá. Všechny mince, které se z fontány vyloví, jsou následně využité k charitativním účelům.
Cestovní tip od Míny: krásná fontána se nachází také v Chicagu, v Grant parku.
Forum Romanum, komplex ruin s bohatou historií
Zašlou krásu dnes připomínají sloupy, klenuté oblouky nebo zkrátka jen poválené kvádry, kterých je Řím plný. Ve svých dobách však bylo Forum Romanum pulzujícím centrum, kde sídlily zejména politické orgány. Stejně tak zde ale docházelo k uzavírání důležitých obchodů nebo k náboženským obřadům. Jednou z nejdůležitějších staveb byl římský senát, který si je možné v rekonstruované podobě prohlédnout i dnes. Mezi budovami jako pýcha římské říše stávaly sochy či jiná umělecká díla. Kolem 4. až 5. století ale začala sláva Fora Romana upadat a postupně se místo zasypalo sutinami. S rozsáhlým restaurováním se začalo až v 18. století.
Užitečné info: vstupenky si zakupte předem na internetu, k dostání je jednotná vstupenka zahrnující vstup do Kolosea, Fora Romana i na Palatin.
Andělský hrad, místo s výhledem na celý Řím
Původně se Andělský hrad vystavěl jako mauzoleum pro císaře Hadriána a jeho rodinu, postupem času ale docházelo k rozsáhlým přestavbám. Jeden čas Andělský hrad dokonce sloužil jako ochranná pevnost pro papeže a místní obyvatele, odkud vedla úniková cesta tunelem do několika budov ve Vatikánu. Sice uvnitř není moc co objevovat, návštěvu ale určitě doporučuji kvůli vyhlídkové terase, z níž se vám naskytne krásný výhled nejen na Řím, ale také na sousední Vatikán, který doporučuji také navštívit. Nádherný výhled na francouzské okolí pak pro změnu nabízí Basilica of Notre-Dame of la Garde v Marseille, druhém největším městě ve Francii.
Užitečné info: Vstupenky se dají zakoupit buď online, anebo na pokladně na místě. Doporučuji je však mít zakoupené předem, vyhnete se tak frontě.
Cestovní tip! Hezký výhled na město nabízí také Budínský hrad v Budapešti, ke kterému se navíc můžete dostat lanovkou.
Piazza Navona, malebné náměstí plné památek a restaurací
Ať už za historií, anebo na šálek výběrové italské kávy, Piazza Navona se zkrátka vyplatí navštívit. Říká se, že je to dokonce jedno z nejkrásnějších náměstí, které může Řím nabídnout a které se tak vyplatí navštívit. Jako první vaši pozornost zřejmě upoutá fontána, Fontana dei Quattro Fiumi, symbolizující čtyři nejvýznamnější řeky světa. Další zajímavou zastávku představuje barokní kostel zasvěcený Agnes, česky Anežce Římské, která byla na stejném místě v minulosti ukřižovaná. Uvnitř máte možnost prohlédnout si hrobku společně s lebkou vystavenou ve vitríně. Jen pár kroků od náměstí Piazza Navona najdeme slavný Pantheon.
Památník Viktora Emanuela II., monumentální mramorová stavba
Co dalšího vidět v Římě? Památník, vystavěný jako připomínka padlých v bojích za sjednocení Itálie, jehož jméno je odvozené od prvního italského krále, Viktora Emanuela II. Výstavba trvala dlouhých 50 let, a to od roku 1885 do roku 1935. Slavnostně byl veřejnosti již v roce 1911 představený částečně dokončený Památník Viktora Emanuela II. Co v něm nyní najdeme? Muzeum mapující italskou vojenskou historii, kde jsou vystavené uniformy, zbraně i historické fotografie. bronzová socha krále Viktora Emanuela II. a věčný oheň, u nějž postává stráž.
Skrze muzeum máte možnost vystoupat i na střechu, která nabízí oslnivý výhled na okolí. Venkovnímu prostoru pak dominuje schodiště, dvě fontány, které symbolizují později sjednocenou severní a jižní Itálii.
Zajímavost: v Miláně je možné navštívit luxusní galerii Viktora Emanuela II., která je jednou z nejstarších nákupních pasáží.
Kapitol, nejznámější ze sedmi pahorků
Právě Kapitol se ze všech sedmi pahorků, na nichž byl vybudovaný starověký Řím, těší mezi turisty největší oblibě, přestože je nejmenší. Po vystoupání širokých schodů, navržených Michelangelem Buonarrotim, vedoucích z náměstí Piazza Venezia, se dostanete na Kapitol, symbol starověkého Říma. Hlavním turistickým lákadlem jsou místní muzea a výhled na Řím. Taktéž tu ale narazíte na sošku vlčice, která podle pověsti odkojila zakladatele města, Romula a Rema. Stejně jako schodiště, tak i kapitolská muzea prošla návrhem slavného Michelangela.
Piazza del Popolo neboli náměstí Lidu Řím, co tu vidět?
Jedno z největších náměstí, které v Římě najdeme, v minulosti několikrát měnilo svoji podobu. Jeden čas dokonce sloužilo jako místo pro veřejné popravy. Dnes si tu můžeme prohlédnout několik kostelů a dvě velké fontány, za nimiž se rozkládá oblíbený římský park s názvem Pincio. Vystoupáte-li po schodech nahoru, naskytne se vám na Piazza del Popolo pohled z výšky. Jakmile si to tu dostatečně prohlédnete, vydejte se cestou mezi restaurací a bazilikou, kde se nachází nákupní třída plná známých značek.
Tip od Míny: jelikož se Itálie řadí mezi nejlepší evropské destinace pro milovníky jídla a pití, určitě během pobytu navštivte nejen památky, ale také místní podniky.
Villa Borghese, rozsáhlý městský park
Pod označením „Vila Borghese“ se ukrývá nejen sídlo, které si pro sebe a svoji rodinu nechal v 17. století vystavět kardinál, ale také rozsáhlý městský park, který je oblíbeným útočištěm pejskařů, místních umělců, sportovců, ale i turistů. Park je zdobený fontánkami a soškami, mezi nimiž Římané pořádají pikniky. Také tu nechybí muzeum umění nebo zoo. Do parku se jednoduše dostanete vystoupáním schodů vedoucích z náměstí Piazza del Popolo. Oblíbeným městským parkem v italském městečku Bergamu je pak Parco Del Castello Di San Vigilio. Odtud jsou taktéž hezké výhledy na okolí.
Cestovní tip od Míny: že mají italské parky co nabídnout, dosvědčí také parco del Valentino v Turíně, kde lze například navštívit středověkou vesničku Borgo Medievale di Torino.
Pantheon, jedna z nejnavštěvovanějších památek v Římě
Další historickou zastávkou je Pantheon, antický chrám nacházející se v samém srdci města Řím. Navštívit jej můžete zdarma, nicméně kvůli dlouhým frontám je vyžadovaná online rezervace. Hlavním lákadlem je jedna z největších betonových kopulí na světě, která má průměr 43 metrů. Dále se uvnitř Pantheonu nachází zdobné fresky, hrobky významných osobností a sochy. V okolí narazíte na spoustu stánků se zmrzlinou, kam můžete zajít a dopřát si sladkou odměnu za čekání ve frontě na vstup.
Navštívit nezapomeňte ani Basilica of St Eustace Řím, která se nachází o pár metrů dál. Bazilika pochází ze 13. století, vstup je zdarma, a hlavním lákadlem je stropní freska.
Caracallovy lázně, jedinečná ukázka dobových lázní
O něco méně profláklou turistickou atrakci představují Caracallovy lázně. Lázně byly během pouhých 5 let (212-217 n. l.) vystavěny na příkaz císaře Caracalla. Na svou dobu se jednalo o opravdu luxusní komplex. Ten byl v jednu chvíli schopný pojmout až 1 600 návštěvníků. Ti si mohli zaplavat v některém z bazénů s horkou či studenou vodou, jejichž stěny zdobily sochy, fresky a mramor, anebo si užít parní lázně. Nechyběly tu však ani tělocvičny, masáže nebo knihovna s různými obchody.
Kromě ruin představujících vnitřní část lázní tu je k vidění také poměrně rozsáhlá zahrada. Výrazně byly Caracallovy lázně poškozené během středověku, kdy se využívaly zejména jako zdroj materiálu pro výstavbu kostelů. Pokud byste si chtěli wellness užít na vlastní kůži, doporučuji vydat se do Bukurešti, kde se nachází Therme Bucharest, tedy největší wellness centrum v Evropě.
Užitečné info: vstupenky do lázní se dají zakoupit na internetových stránkách.
Vatikán, návštěva nejmenšího státu světa
Při návštěvě Říma je téměř nemožné vynechat Vatikán, tedy sídlo papeže společně s církví. Mezi nejnavštěvovanější místní památky patří náměstí s bazilikou svatého Petra, Sixtinská kaple, Vatikánská muzea, zahrady a knihovna. Ve zmiňované knihovně se nachází více než 1 000 000 výtisků a jedná se o jednu z nejstarších knihoven na světě. Prohlídka muzeí je zakončená hlavním hřebem večera, kterým je pestře zdobená Sixtinská kaple, v níž je zakázané fotit.
Náměstí a bazilika sv. Petra
Důvodem, proč navštívit baziliku sv. Petra, může být fakt, že se jedná o největší kostel na světě, v němž navíc sídlí papež. K největším na světě patří i náměstí, na němž bazilika stojí. Na stejném místě v minulosti stávala starší bazilika. Ta byla touto současnou nahrazená v průběhu 16. století. Vnitřek baziliky je zdobený četnými uměleckými díly, mezi nimiž nechybí Michelangelova socha „Pieta“. Také se jedná o místo pro věčný odpočinek papežů a jiných významných osobností spojených s církví. Označení Petr bazilika získala jako připomínku prvního papeže na světě, který zemřel v 1. století.
Kouzelný Řím: co ještě navštívit?
Jestliže vám zbyde nějaký ten čas navíc, pak Řím nabízí několik dalších zajímavých míst, která můžete navštívit. Do svého seznamu zakomponujte i následující památky:
- Campo de‘ Fiori: historické náměstí, na kterém se pravidelně pořádají trhy s potravinami, a místo, kde byl upálený filozof Giordano Bruno.
- Španělské schody: schody obložené mramorem, na jejichž vrcholu je výhled na Řím a kostel Trinità dei Monti doporučují navštívit snad všichni průvodci.
- Circus Maximus: ve spoustě průvodců památka umístěná na prvních příčkách, nicméně k vidění je tu opravdu jen zašlá sláva antického závodiště.
- Ústa pravdy neboli Bocca della Verità: spíše než mramorový reliéf sám o sobě jsou zajímavější historky, které ve spojitosti s ním kolují. Jednou z nich je, že se jednalo o jeden z prvních detektorů lži na světě.
- Vila Medici: renesanční vila nacházející se na vrcholu Pincio, v níž jsou vystavená umělecká díla.
„Mm, Řím, co navštívit?“ To je otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět v jednom článku. Proto vás vyzývám, abyste tento historický kousek Itálie prozkoumali sami a objevili jeho jedinečné krásy.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě