Naposledy aktualizováno 25 dubna, 2025 Mína
Zařizujete letní dovolenou a při pohledu na ceny vám padá čelist? Nezoufejte! I v roce 2025 existuje spousta vychytávek, jak ušetřit. Jedním z nejúčinnějších triků je prostá změna dne odletu. Vyhněte se sobotám a místo toho zvolte raději středu. Rozdíl v ceně vás mile překvapí a ušetřené peníze můžete promarnit třeba za koktejly s paraplíčkem.
Kdy je nejlepší čas na rezervaci letní dovolené?
Záleží na tom, kam vlastně chcete jet. Pro ty, kteří plánují dovolenou v nejoblíbenějších letních destinacích, jako je Španělsko, Řecko nebo Itálie, jednoznačně platí pravidlo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nejlepší nabídky bývají k dispozici již 2-6 měsíců předem.


Na druhou stranu, pokud jste flexibilní ohledně destinace i data odjezdu, může být last minute vaší zlatou cestou k úsporám. Cestovní kanceláře často zlevňují neobsazené pokoje a nevyužité letenky pár týdnů před odjezdem, aby vydělaly alespoň něco.
Tip pro lovce slev: nastavte si upozornění na oblíbených vyhledávačích, třeba na Google Flights. Jakmile cena vaší vysněné letenky klesne, dostanete info a můžete okamžitě zaútočit.
Kdy naopak dovolenou NIKDY nekupovat?
Vyvarujte se nákupu dovolené v sobotu, kdy jsou jak ceny ubytování, tak letenek, obvykle nejvyšší. Místo toho volte všední dny, ideálně středu, kdy je poptávka nejnižší. Další zlodějinou jsou první dny letních prázdnin, tehdy chtějí jet všichni a ceny letí šíleně vysoko. Mnohem lépe uděláte, když zvolíte poslední týden v srpnu, kdy už se většina rodin vrací domů. Rozdíl může být i několik tisíc korun na osobu.
Kam vyrazit v létě 2025? Objevte skryté perly za zlomek ceny
Zapomeňte na přeplněná letoviska. Nejlepší způsob, jak ušetřit, je vydat se tam, kde ještě není masový turismus. Vyměňte přeplněné pláže na Mallorce za méně známé španělské lokality, jako je Andalusie. Místo Santorini zkuste ne tak profláklý řecký ostrov Kefalonie s bělostnými plážemi a křišťálově čistou vodou.


Země, kde vaše peněženka nezchudne
Při plánování letní dovolené 2025 existuje několik destinací, které nabízejí vynikající poměr ceny a kvality, a přitom vás okouzlí svou krásou. Albánie je skutečným pokladem Balkánu, často přirovnávaná k Chorvatsku před 20 lety. Její panenské pláže s průzračnou vodou, pohostinní obyvatelé a ceny, které jsou oproti západní Evropě až o polovinu nižší, z ní dělají ideální volbu pro ty, kteří si chtějí dopřát zážitek za pár korun. Místní kuchyně, ovlivněná středomořskými i balkánskými tradicemi, potěší i náročnější gurmány, a to znovu za zlomek ceny, kterou byste zaplatili třeba v Itálii či Španělsku.


Černá Hora je další skrytý klenot, kde najdete dechberoucí nejjižnější evropské „fjordy“ připomínající Norsko, ale bez astronomických cen severských zemí. Skvělá na prozkoumání jsou historická města jako Kotor či Budva, která navíc ukrývají nádherné pláže.
Turecko, zejména oblast Fethiye, představuje skvělý kompromis mezi luxusem a dostupností. All inclusive resorty zde mají pětihvězdičkové služby za ceny, které jinde v Evropě nenajdete. A Bulharsko s letovisky Zlaté Písky a Slunečné pobřeží zůstává stálicí mezi cenově dostupnými destinacemi. Jsou tu nejen dlouhé písčité pláže, ale také bohatý noční život a lázeňské služby, které jsou oproti západním zemím výrazně levnější.
Letní dovolená v Česku aneb Kam za krásami domova
I naše země ukrývají řadu míst, které mohou směle konkurovat zahraničním letoviskům. Jižní Čechy jsou skvělé pro rodinnou dovolenou. Malebná krajina protkána rybníky a řekami slibuje perfektní podmínky pro cykloturistiku a vodní sporty. Historická města jako Český Krumlov, Třeboň nebo České Budějovice jsou plná zajímavostí a kulturních památek, které zabaví celou rodinu. Ubytování v rodinných penzionech nebo kempech navíc často vyjde na zlomek ceny zahraničních resortů.


Lipenská přehrada se v posledních letech proměnila v rekreační oblast s pestrou nabídkou aktivit pro každého. Kromě koupání a vodních sportů zde najdete stezky v korunách stromů, bobové dráhy, cyklostezky kolem celé přehrady a další atrakce, které ocení zejména rodiny s dětmi.
Jeseníky zůstávají neprávem ve stínu populárnějších Krkonoš. A to je vlastně skvělá zpráva pro každého, kdo touží po dovolené v horách bez přeplněných turistických stezek. Projdete se tu nádhernými lesy, nadechnete čerstvého horského vzduchu a užijete si výhledy, ze kterých se tají dech. Ať už jste zdatný turista nebo spíš příležitostný výletník, Jeseníky vám nabídnou stezky přesně podle vašeho gusta, od pohodových procházek až po pořádné horské výšlapy.


Českým hotelům a penzionům navíc nelze upřít snahu přilákat domácí turisty. Mnoho z nich má v nabídce zvýhodněné rodinné balíčky, akce typu dítě zdarma nebo bonusy v podobě vstupenek na místní atrakce. Pro nalezení nejlepších nabídek stačí věnovat trochu času porovnávání na rezervačních portálech nebo kontaktovat přímo ubytovací zařízení.
Vyrazit s cestovkou, nebo na vlastní pěst? Otázka za milion
Rozhodování mezi cestovní kanceláří a vlastním plánováním dovolené není jen o penězích. Záleží také na tom, jak rádi cestujete a co od dovolené čekáte. Pro klasický týdenní nebo čtrnáctidenní pobyt u moře je cestovní kancelář často nejpohodlnější volbou. Velkým benefitem je komplexnost služeb, od zajištění dopravy přes ubytování až po výlety a pojištění. Vše máte pod jednou střechou a nemusíte trávit hodiny srovnáváním cen a hledáním nejlepších nabídek. To ocení zejména rodiny s malými dětmi, které mohou využít služeb delegátů, dětských klubů a dalších vymožeností, jež rodičům umožní skutečný odpočinek.
Překvapivě mohou být balíčky od cestovních kanceláří někdy i ekonomicky výhodnější než plánování na vlastní pěst. V některých případech je zájezd s cestovkou dokonce levnější než samotná letenka do dané destinace. Je to dané tím, že cestovní kanceláře nakupují ubytování a letenky ve velkém a s předstihem a mohou tak dosáhnout výrazně nižších cen. Na druhou stranu, pokud patříte mezi dobrodružnější typy cestovatelů, kteří rádi objevují netradiční místa, cestujete na kratší dobu než týden nebo naopak déle než dva týdny, samostatné plánování vám pravděpodobně přinese větší úspory.


Naplánování dovolené mimo využití služeb cestovní kanceláře je také výhodnější pro poznávací dovolené s přejezdy mezi městy, anebo pokud hledáte maximální flexibilitu při plánování aktivit. „Na týdenní pobyt v Řecku jsme si vzali cestovku a bylo to bez starostí. Ale když jsme chtěli na prodloužený víkend do Budapešti, vyšlo nám to o polovinu levněji zařídit si vše sami,“ potvrdil mi své zkušenosti cestovatel Martin.
Ubytování: jak nenaletět a nebýt zklamaný
Pamatujete doby, kdy Airbnb a podobné platformy byly automaticky tou nejlevnější volbou pro ubytování na dovolené? Ty časy jsou už dávno pryč! Realita roku 2025 je taková, že tradiční hotely často překvapivě vycházejí cenově výhodněji než pronájmy apartmánů. Tohle platí obzvlášť ve větších turistických městech, jako je Řím, kde došlo doslova k boomu investičních bytů určených výhradně pro krátkodobé pronájmy.
Tipy, jak usmlouvat lepší cenu za ubytování
Našli jste online perfektní hotel za zdánlivě nejnižší možnou cenu? Nerezervujte ho hned. Místo toho, pokud máte trochu prořízlou pusu, sáhněte po svém telefonu a zavolejte přímo do hotelu. Většina ubytovacích zařízení má totiž se srovnávači typu Booking.com smlouvy, které jim zakazují poskytovat nižší ceny na vlastních webech. Ale nikdo jim nezakazuje nabídnout vám lepší cenu, když jim zavoláte napřímo. Hoteliéři totiž raději prodají pokoj přímo vám, než aby platili provize zprostředkovatelům, které mohou být až 20 % z ceny pokoje.


A ještě jeden trik, který funguje téměř pokaždé: rezervujte přes mobilní aplikaci místo na počítači. Booking.com, Expedia i Hotels.com se snaží tlačit uživatele do svých mobilních aplikací, a proto tam často nabízejí extra slevy, které na webu nenajdete. Rozdíl může být až 40 % z běžné ceny. Stačí si aplikaci stáhnout, přihlásit se stejným účtem jako na webu a sledovat speciální nabídky označené jako mobilní sleva. Je to pár kliknutí navíc, ale může vám to ušetřit stovky až tisíce korun.
Letenky: jak ušetřit a netrpět v letadle
Načasování nákupu letenek může znamenat rozdíl stovek, někdy i tisíců korun. Z dlouhodobého sledování cen jednoznačně vyplývá, že nejlepší období pro nákup letenek je mezi dvěma až šesti měsíci před plánovaným odletem. To znamená, že pokud plánujete letní dovolenou v roce 2025, měli byste se po výhodných nabídkách začít rozhlížet už teď.
Nečekejte na poslední chvíli a myslete na to, že ceny letenek jsou nejprve relativně vysoké, pak klesají (právě v tom období 2-6 měsíců před odletem) a následně opět stoupají, jak se blíží datum odletu. K tomuhle dochází proto, že letecké společnosti nejprve cílí na byznys klientelu, která je ochotná zaplatit vyšší ceny, pak se snaží naplnit letadla běžnými cestujícími za dostupnější ceny, a na poslední chvíli těží z cestovatelů, kteří zkrátka letět musí a zaplatí cokoliv.


Sedadla v letadle plaťte, jen když musíte
Jedním z největších mýtů v letecké dopravě je představa, že si nutně musíte připlatit za výběr sedadel, abyste seděli se svými blízkými. Realita je taková, že většina tradičních aerolinek vám automaticky přidělí místa vedle sebe, pokud cestujete jako rodina nebo skupina a současně provedete jednu rezervaci. Platí to zejména pro British Airways, kde dokonce garantují, že děti budou sedět aspoň s jedním dospělým členem rodiny. Podobně štědré jsou i společnosti jako Jet2 nebo easyJet. Pokud je volné místo, umístí vás vedle sebe bez příplatku.
Nicméně existují dvě velké výjimky, a to Ryanair a Wizz Air. U těchto dopravců je systém přidělování sedadel nastaven tak, aby vás donutil si místo dokoupit. Pokud tedy cestujete s těmito společnostmi, buď se připravte na možnost, že budete sedět odděleně, nebo si připlaťte. A ještě jeden šikovný tip, který putuje napříč TikTokem. Chcete více místa na nohy, aniž byste museli platit extra za prémiová sedadla? Vyberte si místo na pravé straně letadla (písmena D, E nebo F).


Z měření prý vyplývá, že u mnoha typů letadel, včetně těch používaných Ryanairem, mají sedadla na pravé straně až o 1-2 centimetry více prostoru pro nohy než ta na straně levé.
Proč může být all inclusive překvapivě levná volba?
Častým omylem je představa, že all inclusive dovolená je vždy dražší než ta, kterou si zařídíte sami. Pokud plánujete strávit většinu času v resortu a užívat si jeho služeb, může být all inclusive nejen pohodlnější, ale i ekonomicky výhodnější variantou. Vezměme si třeba týdenní pobyt na Kanárských ostrovech pro rodinu se dvěma dětmi. Pokud budete jíst třikrát denně v restauracích, dáte si občas drink u bazénu nebo na pláži a k tomu připočtete zmrzliny a další drobné výdaje pro děti, snadno se dostanete na částku převyšující rozdíl mezi all inclusive a polopenzí.
Na mnoha místech už dnes hotelové restaurace mimo resort účtují za večeři pro čtyřčlennou rodinu i 100 euro a víc. To se během týdne nasčítá na pořádnou sumu. Pozor však na skryté náklady a nedomyšlené all inclusive balíčky! Paradoxně průměrný turista utratí přibližně 3 400 Kč na osobu během týdenního all inclusive pobytu za věci, které by teoreticky měly být v ceně zahrnuté. Jde zejména o značkové alkoholické nápoje, zmrzliny mimo hlavní jídelnu, snacky mezi hlavními časy stravování nebo drinky u bazénu. Proto je potřeba si předem pečlivě prostudovat, co přesně váš all inclusive balíček obsahuje.


Jak na pohodovou a levnou letní dovolenou s dětmi?
Cestování s dětmi může být nádherný zážitek, ale zároveň pořádná výzva pro rodinný rozpočet. Naštěstí existuje několik vyzkoušených tipů, jak ušetřit. Velké cestovky pravidelně nabízejí akce typu dítě zdarma, kdy děti cestují, jedí i bydlí bez poplatku. Tyto nabídky jsou obvykle limitované, takže pokud plánujete letní dovolenou 2025, vyplatí se je začít sledovat s předstihem.
Pokud máte děti, které ještě nechodí do školy, využijte této výhody a cestujte mimo hlavní sezónu. Ceny mohou být až o 40 % nižší. Rozdíl mezi červencem a červnem nebo mezi prvním a posledním týdnem srpna může být překvapivý. Nemluvě o tom, že v těchto obdobích bývají pláže a atrakce mnohem méně přeplněné. All inclusive pobyty jsou mnohdy pro rodiny s dětmi ekonomicky výhodné. Navíc mnoho resortů má dětské kluby a animační programy, které děti zabaví a rodičům poskytnou chvíli odpočinku.


Co si zabalit na letní dovolenou?
Při balení na dovolenou můžete ušetřit nejen peníze, ale i cenné místo v kufru. Vyhněte se nákupu drahých cestovních velikostí kosmetiky, které jsou z hlediska ceny za mililitr často až desetkrát dražší než standardní balení. Místo toho si pořiďte sadu znovupoužitelných lahviček do 100 ml a naplňte je svými oblíbenými produkty.
Na seznam věcí, které by vám neměly chybět, patří powerbanka, neocenitelný pomocník v době, kdy používáme telefony jako kamery, mapy i průvodce. Kvalitní lahev na vodu s filtrem ušetří výdaje za balené nápoje na letišti i v destinaci. Nezapomeňte ani na základní léky, běžný Ibalgin může v turistických oblastech stát i několikanásobek domácí ceny. A pokud je v zemi, kam se chystáte, potřeba adaptér do zásuvky, pak si jej raději přibalte z domova. V hotelových obchodech za ně účtují přemrštěné částky.
Tak kam se vydáte v létě 2025 vy, rozšoupnete se a vyrazíte třeba do Miami, anebo dáte přednost rakouskému jezeru? Ať už bude vaše volba jakákoliv, přeji vám dovolenou plnou krásných momentů!
- Norimberk: 23 tipů, co vidět v perle Bavorska
- Jak na levnou letní dovolenou 2025: kompletní průvodce úsporou peněz i nervů
- Doprava ve Štrasburku a jak se sem dostat