Naposledy aktualizováno 7 ledna, 2025 Mína
Salzburg, česky také Solnohrad, je čtvrtým největším rakouským městem, které se do historie zapsalo jako rodiště hudebního génia, Mozarta, i jako svět soli. Právě ta Salzburgu dala jak jméno, tak bohatství, tudíž ne nadarmo se říká: „sůl nad zlato“. Jaká místa, která Salzburg nabízí, navštívit, chcete-li si svůj pobyt užít na maximum?
Pevnost Hohensalzburg, nejnavštěvovanější místo v Salzburgu
Na vrcholu mnišské hory již několik století leží pevnost Hohensalzburg, která je vidět téměř odkudkoliv, a tak ji rozhodně neminete. Jedná se o vůbec největší zachovalý hrad ve střední Evropě, v němž se ukrývá hned několik muzeí, a hlavně výhled na celé město. K pevnosti se dostanete velmi snadno, buď pěšky, anebo využijte lanovku, která je v ceně Salzburg Card (=karta s platností 24/48/72 hodin, která zajistí vstup zdarma na hlavní dominanty Salzburgu i bezplatné užívání MHD). Co se týká muzeí, která se v objektu pevnosti Hohensalzburg nacházejí, tak nejoblíbenější jsou historické exponáty a děti naláká muzeum loutek.


Historie pevnosti Hohensalzburg
K vybudování pevnosti Hohensalzburg došlo proto, aby pomohla ochránit obyvatele pomalu se rozvíjejícího města, Salzburgu. Námět k její výstavbě dal v roce 1077 arcibiskup Gebhard, avšak současná podoba pevnosti pochází z 19. století. Na konci zmiňovaného století došlo k otevření lanové dráhy, která návštěvníkům v několikaminutových intervalech zajišťuje snadný přístup k jedné z hlavních salcburských památek. Zajímavostí je, že se pevnost Hohensalzburg ani jednou nepodařilo nepřátelským vojskům dobýt.


Cestovní tip od Míny: Zážitkovou cestu lanovkou je možné absolvovat také v Budapešti, a to k Budínskému hradu.
Schloss Hellbrunn a Hellbrunner Wasserspiele
Mezi nejkrásnější místa v Salzburgu můžeme zařadit také Schloss Hellbrunn, konkrétně pak jeho zámecký park. Ten je ukázkou toho, jak to vypadá, když má arcibiskup škodolibý smysl pro humor. Spíše než drahé fotografické vybavení si s sebou na návštěvu přibalte plavky, proč? Počátkem 17. století si salcburský knížecí arcibiskup Markus Sittikus nechal vystavět letní rezidenci, která návštěvníky baví dodnes. Součástí zámeckého parku je záludný vodní systém, díky/kvůli kterému vás může vodní sprška překvapit doslova na každém kroku. Vodní trysky jsou ukryté v zemi, na stěnách, v sochách, ale i v posezení kolem kamenného stolu.


Tip od Míny: Jestli, stejně jako já, patříte k milovníkům cestování, pak by vám mohla udělat radost sklenička z mého e-shopu. Právě ta má na sobě cestovatelské motto společně s letadly a srdíčky.
Příběh o hellbrunnských vodních hrátkách
Arcibiskup Markus Sittikus své hosty s velkou zálibou usazoval kolem kamenného stolu v římském amfiteátru. Nikdy se však nestalo, aby si své místo u stolu arcibiskup vybral náhodně, důvod je zcela prostý. Jakmile byla hostina v plném proudu, ze všech sedátek, kromě toho, kde seděl sám arcibiskup, začaly stříkat proudy vody. Zvednout se od stolu dříve, než hostina skončí, však představovalo v dávných dobách něco nepřípustného, proto hosté, celí zmáčení, pokračovali v hostině poslušně dál.



Salzburg Zoo Hellbrunn, proč ji navštívit?
V těsné blízkosti zámku Hellbrunn je možné navštívit i Salzburg Zoo, kde žije kolem 150 druhů zvířat. Přestože zoo nepatří k těm největším, každý její obyvatel tu má dostatek prostoru a podmínky přizpůsobené tak, aby si zvířata připadala jako doma. Stavět se Salzburg Zoo začala stejně jako sousední zámeček Hellbrunn, tedy počátkem 17. století. Plusem je také to, že se v areálu zoo nachází bufetová restaurace, kde si každý vybere, na co jen má chuť.


Nejstarší zoologická zahrada se nachází v dalším rakouském městě, kterým je Vídeň. V roce 1752 ji zde založil manžel Marie Terezie, František I. Štěpán Lotrinský.
Nádherný zámek Mirabell a Mirabellské zahrady
O něco dříve, než se v Salzburgu začalo s výstavbou letní rezidence Hellbrunn, se začal stavět zámek Mirabell. Stalo se tak v 1606 na přání knížecího arcibiskupa Wolfa Dietricha, který potřeboval místo, kde by mohl ubytovat svoji milenku. Dnes jsou největším lákadlem zejména Mirabellské zahrady, z nichž je doslova instagramový výhled na pevnost Hohensalzburg a samozřejmě tu spatříte i spoustu krásných květin. Mirabellské zahrady jste dokonce mohli vidět v americkém muzikálu The Sound of Music, a to při písničce Do Re Mi. Vstup do Mirabellských zahrad je bezplatný, a tak je rozhodně při své návštěvě rakouské metropole nevynechejte.


Nákupní třída Getreidegasse
Německy Getreidegasse, česky Obilná ulice, je prý nejkrásnější nákupní ulicí v celém Rakousku. Jedná se o příhodnou kombinaci moderních obchodů s tradicí, která se podepisuje i na místních restauracích. Nachází se tu několikapatrový Red Bull obchod, protože se tento energetický nápoj vyrábí právě v Rakousku. Spousta domů na Getreidegasse je průchozích, proto se nebojte prozkoumat v Salzburgu i zákoutí této nákupní ulice. A v neposlední řadě je vhodné zmínit, že tu narazíte i na Mozartův rodný dům, který poznáte podle výrazně žluté omítky.


Mozartův rodný dům
Nejen příznivci vážné hudby mohou na nákupní třídě Getreidegasse navštívit dům, ve kterém se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z nejznámějších hudebních skladatelů. Rodina zde v bytě ve třetím patře bydlela 26 let, než se odstěhovala pryč. Muzeum snažící se přiblížit Mozartův život je veřejnosti přístupné již od roku 1880 a součástí je i menší obchůdek se suvenýry. Během prohlídky spatříte několik originálních dokumentů i dopisů, jako je například dopis adresovaný Mozartově sestře Nannerl.


Residenzplatz, výchozí bod pro průzkum města
Historické náměstí Residenzplatz je místem, které obklopuje Salcburská katedrála, kde byl pokřtěný mladičký Mozart, i různá muzea. Vidět v Salzburgu doporučuji zejména muzeum DomQuartier Salzburg, které bylo otevřené poměrně nedávno, v roce 2014, a během jeho návštěvy si prohlédnete barokní reprezentační sály Staré Rezidence i Salcburskou katedrálu. Další hezkou evropskou katedrálu najdeme v Avignonu, historickém papežském městečku.
Dalším tipem, co vidět v Salzburku, je Panorama Museum, kde se nachází 26metrový panoramatický obraz Salzburgu z roku 1829. Hned vedle je Mozartplatz, tedy Mozartovo náměstí, kde stojí podobizna tohoto hudebního génia. Vyobrazení je však trošku nepřesné, protože Mozart drží v ruce tužku, která se vynalezla až několik let po jeho smrti.



Friedhof St. Peter neboli Svatopetrský hřbitov
Svatopetrský hřbitov v Salzburgu je jedním z nejstarších a zároveň nejhezčích hřbitovů na světě. Pohřbená je zde například i Mozartova sestra Nannerl. Součástí hřbitova jsou katakomby, které pravděpodobně sloužily jako jedny z prvních modliteben, a právě zde byla v jedné z kaplí pohřbená Nannerl. Hned za rohem Friedhof St. Peter (stačí jít za linoucí se vůní) se ve sklepení nachází pekárna sv. Petra, která pečivo stále vyrábí tradičním způsobem a z místních surovin. Doporučuji ochutnat briošky.



Pohoří Untersberg se znamenitým výhledem na okolí
Součástí Salzburg Card je i cesta moderní lanovkou na pohoří Untersberg, ze kterého je při hezkém počasí výhled na širé salcburské okolí. Lanovka vyjíždí každých 30 minut a v provozu je od roku 1961, odhaduje se, že každoročně přepraví kolem 100 000 turistů. Cesta, která trvá zhruba 10 minut, před vámi postupně otevírá dech beroucí výhledy na přírodu. Určitě se při návštěvě pohoří Untersberg vybavte kvalitním oblečením a obuví, nahoře to místy trochu klouže.


Tip od Míny! Před návštěvou Salzburgu si přečtěte, jak funguje salcburská doprava a jak se do města snadno dopravit.
Další Salzburg tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Pokud vám zbylo ještě trochu času a přemýšlíte, co v Salzburgu dalšího vidět, vydejte se do Hangar-7, kde si můžete bezplatně prohlédnout Red Bull letadla, auta nebo motorky. Nedaleko odtud se nachází Designer Outlet Salzburg, který nabízí značky jako Michael Kors, BOSS nebo Karl Lagerfeld. V neposlední řadě se dá v centru Salzburgu navštívit nespočet muzeí, řeč je například o Přírodovědném muzeu, Salzburg muzeu a o Mozartově domě, kde nějaký čas hudební skladatel bydlel.



Míst, která v Salzburgu vidět, je spousta, řadí se mezi ně nejen proslulé památky, ale také útulné kavárny nebo krásná příroda. A pokud chcete prozkoumat i další rakouské město, vydejte se do Innsbrucku. Ten je vzdálený něco málo přes dvě hodiny autem.
- Doprava ve Štrasburku a jak se sem dostat
- Štrasburk: 25 tipů, co vidět v hlavním městě Alsaska
- Doprava v Lucernu a jak se sem dostat
1 komentář u „Salzburg: 20 tipů, co vidět v městě Mozarta“
Komentáře uzavřeny.