Naposledy aktualizováno 7 ledna, 2025 Mína
Vyhledávaná rakouská metropole, Vídeň, se již několikrát umístila na první příčce žebříčku jako nejlepší místo na život ve světě. A není divu, najdeme tu vše, od památek přes kulturu až po kvalitní gastronomii. Všechny hlavní turistické cíle navíc obsahují audio průvodce v českém jazyce, a tak si pobyt zde může naplno užít opravdu každý. Jaká místa, která Vídeň nabízí, se vyplatí navštívit?
Zámek Schönbrunn, program na celý den
Jeden z nejhezčích, a především největších zámků nese označení Schönbrunn. Nachází se v něm neuvěřitelných 1 440 komnat. Během prohlídky jsou k vidění ty nejzajímavější a jejich celkový počet se pohybuje kolem 40, záleží však na tom, jaký okruh si vyberete. Na návštěvu zámku Schönbrunn si vyhraďte klidně celý den, prohlídkových okruhů je tu totiž hned několik. V ceně vstupenky navíc máte českého audio průvodce, který vám prozradí to nejdůležitější z celé historie paláce.


Určitě prozkoumejte i rozsáhlý zámecký park, na jehož konci stojí Gloriette, vystavěná v roce 1775. Za návštěvu stojí také Munich Residence v Mnichově, největší vnitroměstský palác v Německu. Kolem německého paláce se taktéž rozprostírá rozsáhlý park.
Historie zámku Schönbrunn
Historie zámku sahá až do 14. století, avšak ty pro nás nejzajímavější dějiny se začaly psát v roce 1743, kdy nechala Marie Terezie zámek Schönbrunn po tureckém obležení kompletně přestavět. V roce 1830 se v jednom z pokojů narodil František Josef I., který zde následně se svojí manželkou Alžbětou Bavorskou, zvanou Sissi, žil. Více o jejich životě se dozvíte během prohlídky zámeckých komnat. Obecně Schönbrunn sloužil jako letní sídlo pro Habsburky a v zimních měsících pobývali na zámku Hofburg.
Schönbrunn Zoo Vídeň, proč ji navštívit?
V rozlehlém parku, který paláci náleží, se nachází i nejstarší zoologická zahrada na světě, kterou v roce 1752 založil manžel Marie Terezie, František I. Štěpán Lotrinský. Nyní patří mezi oblíbené tipy na rodinné aktivity ve Vídni. Sama Marie sem velmi ráda chodila snídat. Jedná se navíc o jednu z mála zoologických zahrad, kde chovají pandy velké. Kromě pand můžete ve vídeňské zoo obdivovat 700 dalších druhů zvířat anebo si za příplatek dopřejte nevšední zážitek v podobě cesty do zákulisí.


Tip od Míny: Jestli, stejně jako já, patříte k milovníkům cestování, pak by vám mohla udělat radost sklenička z mého e-shopu. Právě ta má na sobě cestovatelské motto společně s letadly a srdíčky.
Hundertwasserhaus, ideální instagramový spot
Atypickou vídeňskou památkou je Hundertwasserhaus, bytový dům, dostavěný v roce 1985 Friedensreichem Hundertwasserem. Zajímavostí je, že obyvatelé domu mají právo si fasádu kolem oken náležících k danému bytu navrhnout podle sebe. Celý dům tak hraje různými tvary, barvami a vaši pozornost určitě upoutá i zelená oáza nacházející se na střeše domu. Naproti Hundertwasserhaus narazíte na Hundertwasser Village, která kromě dalších bláznivých prvků nabízí návštěvu několika obchůdků se suvenýry, kavárnu a placené toalety.


Zámek Belvedere, nacházející se kousek od vlakového nádraží
Několik metrů od hlavního vlakového nádraží se nachází komplex Belvedere skládající se ze dvou paláců. Komplex tvoří Horní Belvedere, v němž je k vidění největší sbírka obrazů Gustava Klimta, a Dolní Belvedere, který taktéž slouží jako prostor pro výstavy. Stálá kompozice obrazů Gustava Klimta, věhlasného vídeňského malíře, se skládá z 24 maleb, kdy nejvyhledávanější je „Polibek“. Během prohlídky si prvně vyslechnete několik slov o historii palácového komplexu a následně si budete moci prohlédnout nejen Klimtova umělecká díla.


Historie zámku Belvedere Vídeň
Jako první se zahájila výstavba Dolního Belvederu, a to v roce 1712. O 5 let později, tedy v roce 1917, začaly stavební práce na Horním Belvederu. Současně se začal budovat i krásný zámecký park, který je dnes vyhledávaným útočištěm pro odpočinek i pro pořízení skvělých instagramových fotek. Od roku 1723, kdy byl Horní Belveder dostavěný, se zde vystřídala řada známých panovníků a panovnic. Řadila se mezi ně i Marie Terezie, která se zde zasloužila o jedno z prvních veřejných muzeí na světě.
Zábavní park Prátr
Při své návštěvě Vídně musíte určitě zavítat i do zábavního parku Prátr, kterému vévodí Vídeňské obří kolo. To zde k výročí korunovace císaře Františka Josefa I. bylo postaveno již v roce 1897 a bezpečně jej poznáte podle historických dřevěných kabin. Kousek od vůbec nejstaršího stále fungujícího ruského kola došlo k vystavění již mnohem modernějšího ruského kola, ze kterého se taktéž nabízí výhled na město. Zábavních atrakcí je v celém Prátru kolem 250 a dokonce tu najdete i Madame Tussauds Vídeň, muzeum voskových figurín.


Hofburg, jeden z největších palácových komplexů na světě
Zimní sídlo Habsburků, Hofburg, patří k největším palácovým komplexům na světě, a se svým počtem 2 600 pokojů se opravdu není čemu divit. Mezi nejzajímavější expozice, které se tu dají navštívit, se řadí Sissi muzeum Vídeň, kde během prohlídky spatříte osobní předměty, které císařovně patřily, i její posmrtnou masku. Stejně tak za návštěvu stojí Císařská apartmá, kde si na vlastní oči prohlédnete komnaty, v nichž Sissi se svým manželem Františkem Josefem I. žila. Poměrně ojedinělou komnatu představuje soukromá tělocvična, v níž císařovna trávila opravdu spoustu času. A určitě se projděte i po přilehlém parku, Volksgarten, zdobeném několika záhony růží.


Café Sacher Wien
Kam ve Vídni zajít, chcete-li si pochutnat na něčem tradičním a sladkém? Rozhodně doporučuji zavítat do kavárny Sacher. V ní máte jedinečnou možnost ochutnat pravý a nefalšovaný dort Sacher. Vůbec první Sacher na světě připravil v roce 1832 teprve šestnáctiletý Franz Sacher. Mladík měl na příkaz knížete Metternicha upéct dort, který si podmaní i tu nejnáročnější klientelu. A povedlo se, čokoládové těsto doplněné meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou si našlo cestu k srdci každého, kdo Sacher ochutnal. Později si Franz ve Vídni založil vlastní obchod a po několika letech se k němu přidal i hotel.
Dopředu se však připravte na to, že můžete strávit nějaký ten čas ve frontě, než se na vás dostane řada na usazení ke stolu. Interiér kavárny je útulný, stále v historickém duchu, a stejně tak vyšperkované jsou i uniformy personálu. Kromě Sacher dortu nabídka zahrnuje například i jablečný štrúdl, který je stejně tak chutný.


Zajímavost: Ochutnat originální Sacher umožňuje nejen Vídeň. Navštívit Sacher kavárnu lze také například v Salzburgu, v mém dalším oblíbeném rakouském městě.
Katedrála svatého Štěpána
Stavba nejvýznamnější gotické stavby ve Vídni, katedrály svatého Štěpána, započala ve 12. století. Máte-li trochu energie nazbyt, vydejte se po zhruba 340 schodech do vrcholu katedrály. Odtud se vám naskytne krásný výhled na Vídeň. Celkem ve věži napočítáme 13 zvonů, přičemž jeden z nich je druhým největším zavěšeným kostelním zvonem v celé Evropě. V současné době katedrála slouží zejména jako poslední místo odpočinku významných osobností spjatých s Vídni, jako je princ Evžen Savojský nebo vévoda Rudolf IV.
Zajímavé je i střešní zdobení katedrály, které pomocí různě barevných střešních tašek tvoří rakouský státní znak i dvouhlavého orla, kterého má ve znaku Vídeň. Katedrála je však natolik obklopená sousedními budovami, že je téměř nemožné si ji pořádně vyfotit.


Vídeňská radnice
Jaký další turistický cíl může Vídeň nabídnout? Tak třeba radnici, která na svoji výstavbu spotřebovala kolem 30 000 000 cihel. Přímo před budovou se nachází jedno z největších nádvoří na světě, které mimo jiné slouží pro pořádání oblíbených vánočních trhů. Prohlídky interiéru radnice možné nejsou, jelikož v ní sídlí vídeňský starosta i městské zastupitelstvo. Nicméně i tak sem určitě zavítejte a radnici si prohlédněte alespoň z venku. V letních měsících je téměř každé okno ozdobené kvetoucími muškáty. Jakmile budete přecházet po přechodu, povšimněte si originální signalizace v podobě dvou zamilovaných osob.


Vídeňská zajímavost: Radnice ve Vídní posloužila jako vzor pro výstavbu radnice v Liberci.
Karlskirche neboli Kostel sv. Karla Boromejského
Na okraji centra, 800 metrů od Café Sacher, stojí Karlskirche, v českém překladu kostel svatého Karla Boromejského. Vystavět ho nechal Karel VI. jako projev díků za odvrácení epidemie moru, která si vyžádala život několika tisíců obyvatel. Své jméno kostel získal podle muže, který právě během morové epidemie pomáhal chudým i nemocným Vídeňákům, dokud ve svých 46 letech neumřel na vyčerpání. Pár let po své smrti byl Karel Boromejský prohlášen za svatého. Za několikaeurový poplatek máte možnost prohlídky vnitřku kostela, jehož lákadlem je především výtah, který vás zaveze až do vršku kopule. Naskytne se vám tak nový pohled na kostel a taktéž skromnější výhled na Vídeň. Z vrchu máte možnost nasbírat inspiraci, jaká další zajímavá místa Vídeň ukrývá a co se vyplatí navštívit.


Vídeňská státní opera
Nepatříte-li k příznivcům baletních či operních představení, honosně zdobený interiér si sice neprohlédnete, ale i z venku vaši pozornost Vídeňská státní opera jistě upoutá. Vídeň nabízí jedny z nejlepších operních představení, která je možné navštívit. Jejich vysoká kvalita předčí i rozsáhlou zahraniční scénu. A vzhled budovy rozhodně nestojí pozadu, slavnostně byla otevřena roku 1869 operou Don Giovanni, jejímž autorem nebyl nikdo jiný než Wolfgang Amadeus Mozart, který ve Vídni pobýval. O něco starší operu pak najdeme v Avignonu, historickém francouzském městečku, které také stojí za návštěvu.


Tip od Míny! Kousek od opery, hned za rohem kavárny Sacher, si tematicky dopřejte šálek kávy se zákuskem nebo tradiční Wiener Schnitzel, tedy vídeňský řízek, v Café Mozart.
Votivní kostel vybudovaný jakožto poděkování Bohu
V centru, přímo u Sigmund-Freud parku, kde místní pořádají pikniky, stojí Votivní kostel, vystavěný ve stejném stylu jako Vídeňská radnice. Jedná se o děkovný kostel, který byl vystavěný jako poděkování Bohu za to, že se nevydařil atentát na císaře Františka Josefa I. Toho při procházce centrem Vídně v roce 1853 napadl kuchyňským nožem krejčovský tovaryš, který se jej rozhodl připravit o život. Poraněného císaře přepravili do Hofburgu, kde jej ošetřil jeho osobní lékař. Krejčovský tovaryš byl o několik dní později odsouzen a popraven.


Uměleckohistorické muzeum Vídeň
Jednu z nejvýznamnějších uměleckých sbírek naleznete právě ve Vídní, a to v Uměleckohistorickém muzeu. Výstavba zabrala zhruba 20 let a k prvnímu otevření nádherně zdobeného muzea došlo v roce 1891. Prostory jsou rozděleny do několika částí, za mě byly nejzajímavější vystavené předměty ze starověkého Egypta a řecká antika. Prohlédnout si tu můžete i císařskou klenotnici nebo galerii s obrazy od Rembrandta či Rubense a mnoha dalších. A budete-li si chtít během prohlídky odpočinout, navštivte kavárnu situovanou v druhém patře muzea, která vás, stejně jako celé muzeum, okouzlí svým interiérem. Kromě rozsáhlé nabídky zákusků je na menu i tradiční vídeňský řízek.



Tip od Míny! Zajímavé muzeum nabízí i další rakouské město, kterým je Innsbruck. Jedná se o Swarovski Crystal World, tedy muzeum Swarovski, které patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Rakouska.
Další Vídeň tipy aneb co navštívit, zbyde-li čas?
Co dalšího hlavní město Rakouska turistům nabízí? V prvé řadě se jedná o spoustu muzeí. Úplně největším muzeem v celém Rakousku je Přírodovědné muzeum, v němž se nachází sbírky zkamenělin, kostry dinosaurů nebo kolekce meteoritů. Mezi doporučení, co vidět ve Vídni, patří i další „NEJ“, na které město láká, a tím je jedna z největších galerií na světě, Albertina. Návštěvníci sem přijíždějí z celého světa, aby si na vlastní oči prohlédli mistrovská díla Leonarda da Vinciho, Michelangela nebo Pabla Picassa.


V neposlední řadě Vídeň umožňuje navštívit zajímavé budovy jako parlament, Burgtheater, tedy rakouské národní divadlo, a Pavilon secese. A jakmile už ruchu velkoměsta budete mít až, až, zajeďte si metrem k Donauturm, vyhlídkové plošině u rozsáhlého městského parku.
A víte, co dalšího je na Vídni skvělé? Napříč celým městem se nacházejí pítka s pitnou vodou.
- Doprava ve Štrasburku a jak se sem dostat
- Štrasburk: 25 tipů, co vidět v hlavním městě Alsaska
- Doprava v Lucernu a jak se sem dostat
Zdravím Mínu, moc se mi Vaše stránka líbí, slečno! Pokračujte v tom, co děláte❤️
Krásný článek! 🙂 Vídeň je opravdu krásné město 💙 už se těším na další články z tvého cestování 🙂