Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
Zatímco v zahraničí, zejména v USA, se Dunkin‘ pobočka nachází pomalu na každém rohu, v České republice nenajdeme žádnou. Za nejbližší ochutnávkou proslulých donutů se tak můžeme vydat ke svým sousedům, a to do Rakouska nebo Německa. Jaké jsou nejvýznamnější milníky této společnosti a na čem si zákazníci nejvíce pochutnávají?
Historie společnosti Dunkin‘ Donuts
Předchůdcem celosvětově proslulého řetězce byl podnik „Open Kettle“ v Quincy, Massachusetts. Tam budoucí zakladatel Dunkin‘ Donuts, William Rosenberg, servíroval donuty za 5 centů a vybrané druhy kávy za 10 centů. Již v roce 1950 došlo k přejmenování společnosti na Dunkin‘ Donuts. Vizí společnosti bylo zajistit zákazníkům co nejčerstvější a nejchutnější donuty i kávu co nejrychleji a v útulném prostředí, kam se budou rádi vracet. Během pouhých 10 let se otevřelo dalších 100 poboček. Rozrůstala se nejen společnost, ale i počet položek na menu, kam se nově přidaly munchkins, smažené kuličky vyráběné ze zbytků donutového těsta, bagely nebo muffiny. V roce 2019 se zkrátil oficiální název společnosti, a to na Dunkin‘.
V současné době se nejvíce Dunkin‘ prodejen nachází v USA, a to v městech, jako je Chicago, New York, Los Angeles a mnoho dalších.
Z čeho se skládá Dunkin‘ nabídka
Dunkin‘ nabídka se různí podle toho, v jaké zemi řetězec navštívíte. Z mé osobní zkušenosti je nejrozsáhlejší a nejlepší nabídka ve Španělsku, kde si mimo jiné můžete objednat čerstvou pomerančovou šťávu z místních pomerančovníků. Stejně tak doporučuji Dunkiny naštívit v Belgii, Rakousku a Německu, kde je na výběr nespočet variací donutů. Konkrétně bruselským prodejnám připisuji bonusové body za bezplatnou možnost výběru druhu mléka do kávy.
Tip od Míny: Jestli chcete mít doma donuty, po kterých nepřiberete ani gram, můžete mrknout na některou ze samolepek na mém e-shopu.
Vyhledávané donuty
Celkově společnost prodává kolem 70 druhů plněných či neplněných donutů. Ty se různí podle států, v nichž se prodávají, i podle aktuálního ročního období. Na podzim si můžete zakoupit donuty s motivem dýně, v zimě pro změnu s vánočním věncem a třeba ve Valencii ochutnejte donut s obrázkem valencijského dresu. Stálicemi v dunkinové nabídce jsou bez pochyb vanilka, čokoláda a jahoda, které jsou k dostání naprosto všude. V Bruselu je navíc čokoládový donut ozvláštněný makronkou uprostřed. V takové Asii běžně uvidíte i donut se sušeným vepřovým masem nebo s mořskými řasami. A v Anglii ojediněle narazíte na donut se slaninou.
Oblíbené Dunkin‘ nápoje
Základem kávových nápojů je stoprocentní arabica dovážená zejména z jihoamerických zemí. Kromě tradičních druhů, jako je americano, cappuccino nebo caffè latte je na výběr například i dunkaccino. Řeč je o ledové kombinaci čokolády s kávou ochucené sirupem a případně i pořádnou porcí šlehačky. Zajímavá je i coolatta, tedy mražený sladký nápoj, kdy mezi nejvyhledávanější příchutě patří modrá malina. Případně si k Dunkinům z pohodlí domova připravte oblíbenou domácí limonádu. Skvělá je například marakujová nebo matcha limonáda.
Doplňkový sortiment
S motivem donutů nebo logem společnosti lze zakoupit i doplňkový sortiment. Ten najdete buď na vybraných Dunkin‘ pobočkách nebo na oficiálním e-shopu. V prodeji jsou kelímky, hrnečky, termohrnky, ale také sešity, oblečení nebo doplňky pro čtyřnohé parťáky. Jednou za čas se můžeme setkat i s kolaboracemi, kdy se prodával například kávovar nebo dunkinové Puma botasky.
Zajímavosti o firmě Dunkin‘
Vůbec první prodejna, která se v Quincy v roce 1948 otevřela, je stále v provozu. Celkem se po celém světě nachází téměř 13 000 poboček, nejvíce jich najdeme v USA. Ročně firma, podle informací dostupných na příslušných internetových stránkách, prodá kolem dvou miliard šálků studené či teplé kávy a přes tři miliardy donutů či munchkins. Pokud si o dunkinech nechcete pouze číst, ale rádi byste je sami ochutnali, doporučuji navštívit Vídeň, kde se prodejny nachází rovnou na čtyřech místech.
Dunkin‘ Donuts jsou druhem franšízového řetězce, kdy se cena franšízy odvíjí podle velikosti prodejny i jejího umístění. Ceny se tak mohou pohybovat v rozmezí od 98 000 USD do 1,7 milionu USD. Několikaciferné finanční částky je taktéž nutné mít připravené pro úhradu franšízového poplatku. Oproti konkurenčním společnostem, kam spadá například McDonald’s nebo Krispy Kreme, je Dunkin‘ franšíza jednou z levnějších.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě