Naposledy aktualizováno 11 září, 2024 Mína
Jen pár kroků od centra se nad městem tyčí pevnost a hrad Špilberk, místními také často označován jako Špilas. Kromě krásného výhledu na celé Brno se zde můžete vydat po stopách historie nebo si prohlédnout místní kasematy, kde byli vězněni ti nejhorší zločinci. Aktivit, kterým se tu dá věnovat, je však daleko více, o jaké se jedná?
Hrad Špilberk a jeho historie
V průběhu 13. století nechal Špilberk vystavět Přemysl Otakar II. jako útočiště pro moravské vládce. Nicméně čeští panovníci hrad navštěvovali jen zřídka. Výjimku tvořili synovec a bratranec Karla IV., Jan a Jošta, kteří na Špilberku pobývali několik desítek let. Po smrti synovce Jošty se však z rezidence šlechty začala stávat pevnost s vojenským významem. Kolem 18. století se jednalo o vůbec nejvýznamnější barokní pevnost na Moravě, která odolala několika nepřátelským nájezdům.
Součástí stavebních přeměn bylo i vybudování kasemat, které prvně sloužily jako útočiště pro vojáky. V roce 1783 však císař Josef II. rozhodl, že se kasematy z útočiště pro vojáky přemění na vězení pro ty nejhorší zločince v rakouské monarchii. A následně se Špilberk kasematy využívaly jako vězení pro politické trestance.
Typy prohlídek
Dohromady hrad Špilberk nabízí čtyři typy prohlídek, kterých se můžete zúčastnit. Konkrétně se jedná o prohlídku s názvem Příběh hradu, Kasematy – věznice, Bastion – opevnění a Vodojemy na Špilberku.
Příběh hradu
Nejzajímavějším okruhem, pokud se o Špilberku chcete dozvědět co nejvíce, je právě Příběh hradu. Během prohlídky společně s průvodcem navštívíte interiéry i exteriéry, v nichž zjistíte podrobnosti o historii hradu i o legendách s ním spojených. Vstupenky je možné zakoupit online nebo osobně na kase.
Špilberk kasematy
Při komentované prohlídce kasemat je uvidíte v rekonstruované podobě, která odpovídá tomu, jak vypadaly v 18. století. Jednotlivé části kasemat zpestřují umístěné dobové figuríny, které symbolizují vězně nebo naopak jejich dozorce. Ke zhlédnutí jsou tu některá mučidla, která se používala pro nápravu chování vězňů, a také místa, kde trestanci spali, nebo již modernější telefonická ústředna. V létě je zde navíc velmi příjemně, proto návštěvu určitě doporučuji. Vstupenky je opět možné zakoupit online i na pokladně.
Rozhledna
Překonáte-li něco kolem 100 schodů, naskytne se vám před očima krásný výhled na Brno. Součástí tohoto prohlídkového okruhu je i návštěva královské kaple a hranolové věže. K vidění jsou zde zbytky zdobení, jako je například orlice, znak Moravy. Zejména v jarních měsících pak doporučuji navštívit také rozhlednu Hustopeče poblíž Brna, která se nachází uprostřed mandloňnových sadů.
Vodojemy a opevnění
Zbývajícím dvěma okruhům se budeme věnovat jen okrajově. Při návštěvě vodojemů na vlastní oči uvidíte, odkud se brala voda, která zásobovala celé Brno. A okruh s názvem Bastion – opevnění zájemcům přiblíží, jak se Špilberk dokázal ubránit nepřátelským nájezdům.
Jaké jsou oblíbené Špilberk akce?
Na nádvoří hradu se každoročně odehrává spousta divadelních představení, koncertů a v létě se dokonce můžete těšit i na letní kino Špilberk. Ve vnitřních prostorech hradu dochází k obměnám výstav i expozic, jejichž aktuální podobu zjistíte na internetových stránkách hradu Špilberk. Stejně tak jsou tu uvedené všechny chystané Špilberk akce. Program je opravdu bohatý a zaměřený na návštěvníky všech věkových kategorií.
Jak se na Špilberk dostat?
Jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, v Brně by se naopak dalo tvrdit, že všechny cesty vedou na hrad Špilberk. Na výběr máte ze spousty tras, které vás dovedou až na zasloužený vrchol. Většina cest vás taktéž provede kolem zahrádky, v níž si můžete mimo jiné pronajmout gril. Nebo navštivte dětská hřiště, umístěná ve spodní části parku. Nahoře síly vynaložené na výšlap dočerpejte v místní kavárně či bistru. Kolem dokola Špilberku jsou umístěné zastávky tramvaje, proto pro svoji cestu na hrad využijte je. Parkování zde zajištěné není.
Zajímavá místa v těsné blízkosti hradu Špilberk
Na konci špilberského parku je ve stínu stromů ukrytá otevřená zahrada, která slouží jako poklidné útočiště v Brně. Prohlédnout si v otevřené zahradě můžete různé druhy bylinek, ovoce, zeleniny, ale i ovečky nebo králíky. Zajímavostí je místní poeziomat, který vám odrecituje několik druhů básniček. Na opačné straně parku zajděte do 10-Z Bunkeru, tedy do brněnského atomového krytu. Téměř vše si tu můžete sami vyzkoušet i osahat a na svačinu zaskočte do mléčného baru Marcela Ihnačáka, který se nachází na konci bunkru. A jestli chcete zažít poměrně netradiční zážitek, zarezervujte si v bunkru nocleh.
Pokud není příliš velké horko, je Brno dobrým tipem, kde v České republice strávit letní dovolenou. Zastavit se můžete také na zámku Lednice, vzdáleném necelou hodinu cesty od Brna.
- Co je to jet lag a jak se s ním co nejlépe vypořádat?
- Doprava v Curychu a jak se sem dostat
- Curych: 19 tipů, co vidět v nejnavštěvovanějším švýcarském městě